Zsigó Róbert: A cél, hogy Magyarország a világ egyik legjobb innovátorává váljon
A kormányzat célja, hogy Magyarország 2030-ra a világ 25, 2040-re pedig a világ 10 legjobb innovátora közé kerüljön, mert az innovatív technológiai megoldások megkönnyítik az emberek életét és segítenek a magas hozzáadott értékű munkahelyek létrejöttében – jelentette ki a Kulturális és Innovációs minisztérium parlamenti államtitkára amikor átadta a Társadalmi Innovációs Díjakat szerdán Budapesten.Zsigó Róbert hangsúlyozta: azt tapasztalják, hogy Európa lemaradt a versenyképesség terén Kelet-Ázsiával és az USA-val szemben, hiszen a világ 50 legnagyobb technológiai vállalata között mindössze 4 európai szerepel.
Az európai tendenciával ellentétben viszont Magyarország innovációs teljesítménye folyamatosan fejlődik. Vagyis hazánk az egyetlen uniós tagállam, amely úgy javított a pozícióján a 2023. évi Európai Innovációs Eredménytáblán, hogy azzal magasabb teljesítménykategóriába is lépett – emelte ki.
Ezzel is bebizonyosodott: a magyar emberek tele vannak kreativitással, ötletekkel és elhivatottsággal, hogy az innovatív megoldásokat a közösségeink javára fordítsák. A díjazottakhoz hasonló szerepvállalásokra van szükség az innováció terén, a kormánynak pedig az innováció-ösztönzésben van nagy szerepe – fűzte hozzá.
„Az innováció akkor mutatja meg valódi értékét, ha az a közösségeinkbe integrálható és kiterjeszthető, ezt szolgálják a díjazottak értéket teremtő, jövőt építő megoldásai is”
– fogalmazott.
Az idén a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának, illetve a Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak ítélte oda a tárca a Társadalmi Innovációs díjat.
Zsigó Róbert közlése szerint, előbbi azért kapta az elismerést mert kulturális örökségünk egy részét a mesterséges intelligencia felhasználásával digitalizálta, amivel egyszerre szolgálja a jövő a múltat és a múlt a jövőt.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum pedig azért kapta a díjat, mert demenciával küzdők számára alakított ki olyan programokat amelyek egészségügyi korlátaik ellenére segítik memóriájuk felfrissítését, emlékeik felelevenítését.
„Ez azért is értékelendő, mert a kormány stratégiájában fontos szerepet tölt be az idősek megbecsülése, a róluk való gondoskodás, valamint a generációk közötti hidak kiépítése”
– mondta köszöntőjében Zsigó Róbert.