Az Erasmus és a Horizon ösztöndíjprogram jogos jussa a magyar fiataloknak
Az Erasmus és a Horizon ösztöndíjprogram jogos jussa a magyar fiataloknak és a magyar kutatóknak – mondta a kulturális és innovációs miniszter szerda este az M1 aktuális csatornán.Hankó Balázs szerint Brüsszel szándéka az, hogy tudatosan gátolja a magyar fiatalokat és a kutatókat.
A tárcavezető közölte: nem mondanak igazat Brüsszelben, amikor azt állítja az Európai Bizottság, hogy nem kapta meg azt a jogszabálymódosítást, ami az alapítványi fenntartású egyetemekkel kapcsolatban készült.
Emlékeztetett: ma van egy éve annak, hogy elküldték az Európai Bizottságnak jogszabálymódosítási javaslataikat, azóta pedig ötször tárgyalt személyesen Brüsszelben a témában.
Közölte, hogy legutóbb október 25-én tárgyalt a Bizottság két képviselőjével, akiknek átnyújtotta a törvénymódosítást véleményezésre, emellett elektronikus úton is számtalanszor átküldték már a dokumentumot, így „nem igaz az az állítás, hogy Brüsszel nem tudott erről a törvényjavaslatról”.
Hankó Balázs ismertetése szerint korábban a tárgyalások során azt jelezték, hogy köszönik a javaslatot, áttekintik majd, de érdemlegeset nem mondtak.
A miniszter leszögezte: abból az öt javaslatból, amit a bizottság korábban tett, hármat elfogadtak. Ez a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségét, a kuratóriumi időt és az úgynevezett lehűlési időt érinti, vagyis azt, hogy ha valaki korábban összeférhetetlen volt, akkor mennyi ideig nem lehet tagja a kuratóriumnak.
Hankó Balázs elmondta, azt már korábban is jelezték, hogy nem fogadják el a magyar rektorok és professzorok kizárását a kuratóriumokból, mint ahogyan azt sem, hogy a nemzetközi NGO-k jelöljenek kuratóriumi tagokat. A törvényt az Országgyűlés elfogadta azzal a kitétellel, hogy csak akkor lép hatályba, ha ”Brüsszel megadja a jogos jussát a magyar fiataloknak, visszaengedi őket az Erasmusba, a kutatókat pedig a Horizonba„.
A miniszter a kollégiumi férőhelyek kapcsán azt közölte, hogy a meglévő 46 ezer férőhelyre 118 ezer jelentkező pályázik, Budapesten pedig 17 ezer helyre 57 ezer a jelentkezők száma. ”A felsőoktatás sikere azt is láttatja, hogy több kollégiumi férőhelyre van szükség Budapesten és a vidéki egyetemi városokban is„ – mondta.
Egy nyolcezer hallgató megkérdezésével készült reprezentatív felmérés szerint tízből nyolc diák elégedett az egyetemével és annak infrastruktúrájával – ismertette Hankó Balázs. Hozzátette: tízből négyen azt mondták, hogy az elmúlt években jelentős javulást érzékeltek, az oktatás minőségével és tartalmával pedig tízből 7-7,5 hallgató elégedett.
A tárcavezető kitért arra, hogy a Semmelweis Egyetem gyógyszerésztudományi kara a Shanghai Ranking listáján a 82. a világban, és ugyanezen a listán több magyar egyetem 22 kara a legjobb ötszáz között szerepel. Emlékeztetett, hogy tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb 5 százalékában, a Semmelweis pedig az első egy százalékban van, a 271. helyen.