A magyar és török művészet közös értékeit bemutató kiállítás nyílt Isztambulban
„A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben” című kiállítás 2024. december 18-ig látogatható a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban, a török-magyar kulturális évad egyik kiemelt zárórendezvényeként. A tárlaton a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok.A magyar és török közös mintakincs és formanyelv emlékeit bemutató kiállítás nyílt – Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter fővédnökségével – az isztambuli Török és Iszlám Művészetek Múzeumában.
A tárlaton a XVI. századtól, a török hódoltság korától napjainkig tartó időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai.
A kiállítás olyan gyűjtemények műtárgyait vonultatja fel, mint a Herendi és Zsolnay porcelánmanufaktúrák, valamint a Laczkó Dezső és a Wosinsky Mór Múzeum, a Sík Attila Gyűjtemény, a Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány és a Nemzetközi Kerámia Stúdió gyűjteményi darabjai.
A török művészet hatása mély nyomot hagyott a magyar tárgykultúrában, különösen az üveg- és kerámiaművészet területén. Az egyszerű kerámia edényeken éppúgy megfigyelhetők a keleti minták, mint a gazdagon díszített bokályokon, amelyek motívumai máig jelen vannak a népművészetben. Ez a gazdag kulturális örökség az évszázadok során a magyar kézművesség meghatározó elemévé vált, olyan örökséget teremtve, amely egyszerre tükrözi a magyar és a török kultúra egyedi elemeit.