Zelenszkij örvendezik: A rakéták magukért beszélnek
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető alig burkoltan azzal fenyegetőzött, hogy az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat fog bevetni mélyen Oroszországon belüli csapásokhoz, írja az Orosz Hírek.A nyilatkozatra azt követően került sor, hogy több nyugati hírügynökség arról számolt be, hogy a szellemileg leépült Joe Biden leköszönő elnök vezette Fehér Ház megváltoztatta azt a régóta követett politikáját, amely nem engedélyezte a kijevi rezsimnek, hogy az ATACMS rakétákat Oroszország nemzetközileg elismert területén lévő célpontok elleni támadásra használja.
„Az Ukrajna megerősítésére irányuló terv a »Győzelmi Terv«, amelyet bemutattam partnereinknek. Ennek egyik kulcspontja a hadseregünk nagy hatótávolságú képességei. Ma a médiában sok szó esik arról, hogy engedélyt kapunk az adott akciókra” – mondta Zelenszkij vasárnap este közzétett videóbeszédének végén.
„De a csapásokat nem szavakkal hajtjuk végre. Az ilyen dolgokat nem jelentik be. A rakéták magukért beszélnek. Minden bizonnyal fognak”
– tette hozzá, anélkül, hogy részletezte volna.
Ukrajna már eddig is használta az ATACMS és a francia-brit SCALP-EG/Storm Shadow rakétákat a Krím ellen és a 2014 után Oroszországhoz csatlakozott másik négy volt ukrajnai régióban lévő célpontok elleni támadásra.
A Biden-kormányzat azonban korábban elutasította a csapások kiterjesztésére vonatkozó kéréseket, az esetleges eszkalációval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva. A Fehér Ház és a Pentagon nem kívánta kommentálni a korlátozások feloldásáról szóló friss híreket.
Több nyugati portál szerint Kijev várhatóan az augusztus elején Ukrajna által megszállt oroszországi Kurszki területen és környékén fogja használni az új képességeket. A térségből súlyos harcokról számoltak be, mivel az orosz csapatok offenzívát indítottak, amelynek célja az ukrán erők visszaszorítása a határon túlra.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptemberben arra figyelmeztetett, hogy a nyugati fegyverekkel mélyen Oroszország belsejében végrehajtott csapások kiterjesztése „jelentősen megváltoztatja a konfliktus jellegét”. Azzal érvelt, hogy az ilyen csapások lehetetlenek lennének külföldi személyzet részvétele nélkül. Ez azt jelentené, hogy „a NATO-országok közvetlenül részt vesznek az Oroszországgal való katonai konfliktusban” – idézte fel az Orosz Hírek.