Fűben fában orvosság – elfeledett gyógymódok megfázás ellen
Ha van valami a téli időszakban, ami a hidegnél és a sötétségnél is rosszabb, az a végeérhetetlennek tűnő megfázás. Van, aki ilyenkor megcélozza a legközelebbi gyógyszertárat, de sokan inkább a hagyományos gyógymódokra esküsznek. Fűben-fában orvosság – tartja a régi mondás, mi pedig összegyűjtöttünk néhány évszázados praktikát, amivel leküzdhető a kellemetlen nyavalya.Ha beköszönt a téli hideg, megugrik a patikák forgalma, gyorsan fogynak a megfázás tüneteit enyhítő forró italporok, tabletták. De nem kevesen vannak azok, akik inkább a dédmama jól bevált módszereit porolja le, ha indul a köhögés, orrfolyás.
A modern gyógyszerek megjelenése előtt a hagyományos népi gyógymódok és a természet patikája játszotta a fő szerepet a tünetek enyhítésében. Márpedig ami régen jó volt, az mára sem vesztett erejéből, az alábbiakban bemutatjuk, hogyan kezelték régen a megfázást, és milyen gyógynövényeket használtak, amelyek ma is hasznosak lehetnek.
Régi népi gyógymódok a megfázás ellen
A hagyma és a méz kombinációja az egyik legősibb gyógymód a megfázás kezelésére. A hagyma antibakteriális hatású, míg a méz enyhíti a torokfájást és nyugtatja az irritált nyálkahártyát. Íme egy pofonegyszerű recept a múltból: apróra vágott hagymát mézbe áztatva néhány órán át állni hagytak, majd a levét kanállal fogyasztották.
Egy másik népszerű módszer a lábfürdő volt, amelybe mustárlisztet vagy sót adtak. Ez serkentette a vérkeringést, és ahogy a régiek tartották, segített „kihúzni” a betegséget a szervezetből. A meleg víz és a mustárliszt csakugyan serkentheti a vérkeringést a lábakban, ami a test többi részére is pozitív hatással lehet. Ez részben a hőhatás miatt van, amely tágítja az ereket és javítja a véráramlást.
A mustárliszt illóolajokat tartalmaz, amelyek enyhe irritáló hatásúak lehetnek, így serkentik a bőrön keresztüli vérkeringést. Ez nemcsak meleg érzetet kelt, hanem segíthet az immunrendszer helyi aktiválásában is. A só szintén hasznos lehet, mert a meleg vízben feloldva bőrpuhító hatással bír, és segíthet az esetleges gyulladások enyhítésében.
Fűben fában orvosság
Bár a különböző gyógynövényekből készített teák ma is népszerűek, régen a jelentőségük jóval nagyobb volt, hiszen ezek jelentették az egyetlen gyógyírt a betegségekre, így az emberek sokkal jobban ismerték őket, jobban tudták, hogy milyen betegségre mit érdemes leszedni a füvészkertben. A kamilla például gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. Teaként vagy inhalálásra is kiváló, enyhíti a torokfájást és segít a nyálkahártya regenerációjában. A hársfa lázcsillapító és izzasztó hatása miatt hagyományosan használják megfázás esetén. Egy jó forró hársfatea melegen fogyasztva segíti a méreganyagok távozását a szervezetből.