Szankciókkal fenyegette meg Kínát a német külügyminiszter
Annalena Baerbock német külügyminiszter szankciókkal fenyegette meg Pekinget azon a brüsszeli találkozón, amelyen az EU vezető diplomatái gyűltek össze, hogy megvitassák azokat a legújabb értesüléseket, amelyek szerint Kína katonai támogatást nyújt Oroszországnak az ukrajnai konfliktus alatt.A hétfői találkozót megelőzően egy magas rangú uniós tisztviselő jelezte, hogy hírszerzési forrásokból származó jelentések arra utalnak, hogy Kínán belül létezik egy gyár, amely drónokat gyárt, amelyeket Oroszországba szállítanak. A meg nem nevezett forrás meggyőzőnek és hitelesnek minősítette az állításokat, de elismerte, hogy nincs egyértelmű bizonyíték a Kína és Oroszország közötti közvetlen katonai együttműködésre.
Baerbock az uniós külügyminiszterek ülése után újságíróknak azt mondta, hogy az EU lépéseket fog tenni, ha az ilyen együttműködés beigazolódik.
„További szankciókat vezetünk be Irán ellen, és ezt a kínai dróntámogatással kapcsolatban is világossá tesszük, mert ennek is következményei kell, hogy legyenek és lesznek”
– mondta Baerbock, anélkül, hogy további részleteket közölt volna.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter is megszólalt a kérdésben, aki óva intette Pekinget attól, hogy nagy hibát kövessen el, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy üzenetet küldjenek Kínának az eszkaláció megakadályozása érdekében – ismerteti az oroszhírek.hu portál.
Kína alaptalan spekulációként és rágalmazásként utasította vissza a vádakat, és ragaszkodott ahhoz, hogy körültekintően és felelősségteljesen kezeli a katonai termékek exportját.
„Soha nem nyújtottunk halálos fegyvereket a konfliktus egyik félnek sem, és szigorúan ellenőrizzük a katonai és kettős felhasználású drónok exportját a törvényeknek és előírásoknak megfelelően”
– mondta Lin Jian külügyminisztériumi szóvivő hétfőn.
Miután a nyugatiak azzal vádolták, hogy fegyvergyártáshoz alkalmazható árukkal látja el Oroszországot, Kína júliusban tilalmat vezetett be minden olyan polgári drón exportjára, amely potenciálisan katonai célokra használható.
„Szeretném megerősíteni, hogy az ukrán válsággal kapcsolatban Kína objektív és igazságos álláspontot képvisel, és aktívan támogatja a béketárgyalásokat, ami éles ellentétben áll egyes országokkal, amelyek kettős mércét alkalmaznak, és folyamatosan olajat öntenek a tűzre az ukrán válsággal kapcsolatban”
– tette hozzá Lin Jian.