A jegybank monetáris tanácsa keddi ülésén nem változtatott az alapkamaton, amely így változatlanul 6,50 százalék, nem változott a kamatfolyosó két széle sem.

Hirdetés

Virág Barnabás hangsúlyozta: a szigorú irányultságú monetáris politika a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez. Az inflációs kilátások körültekintő értékelésére van szükség, itt az MNB decemberi Inflációs jelentése majd új információkkal szolgál – húzta alá.

„A kamatcsökkentés szüneteltetése a jegybank stabilitásorientált megközelítését támogatja”

– tette hozzá.

Elmondta: az infláció az idei év hátralévő részében átmenetileg emelkedik. A vártnál mérsékeltebb októberi inflációs adat rövid távon alacsonyabb infláció irányába mutat, ugyanakkor az elmúlt hónapok árfolyam-leértékelődése, valamint a jövedéki adórendszert érintő változások a jövő évben inflációt emelő hatással bírnak. Növeli a felfelé mutató inflációs kockázatokat az is, hogy fokozódott a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés. Az általános keresleti környezet közben dezinflációs hatású. A gazdasági növekedés újbóli beindulásának alapja a 3 százalékos inflációs cél tartós elérése. „A magas infláció árnyékát is el kell törölni a gazdaság gyors újraindításához” – fogalmazott az MNB alelnöke.

Korábban írtuk

„Az infláció októberben 3,2 százalék volt, az emelkedést az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsuló árdinamikája okozta, ezt részben ellensúlyozta a piaci szolgáltatások mérséklődő áremelkedése”

– ismertette.

Magyarország a feltörekvő országok között ellenállónak számít közlése szerint: a fundamentális tényezők erősödtek, a folyó fizetési mérleg egyenlege javult, ahogy a költségvetés elsődleges egyenlege is.

Kitért arra, hogy a monetáris transzmisszió hatékonyságának biztosítása érdekében az MNB a naponta meghirdetésre kerülő egynapos FX-swap tenderek, illetve a heti rendszerességű diszkontkötvény aukciók mellett decemberben hosszabb futamidejű eszközök alkalmazásával is kész simítani a pénzügyi piaci folyamatokat.

Megerősítette: a tanács a beérkező makrogazdasági és pénzügyi piaci adatok alapján körültekintően és adatvezérelten, hónapról-hónapra dönt az alapkamat mértékéről. A testület megítélése szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják. Szoros figyelemmel követik a forint gyengülése mögötti tényezőket és a szektorok változásait.

Kérdésre közölte: a kamattartáson kívül nem volt más opció a testület előtt, nagy többséggel szavaztak az alapkamat változatlanságára. Arra a kérdésre, hogy hány hónapig maradhat a jelenlegi szinten a kamat, azt mondta: amíg kell.