Fotó: Czövek Oszkár/Demokrata
Hirdetés

Minden idők talán legdurvább kampánya után óriási várakozás övezte a múlt heti amerikai választást, ami a részvételi adatokban is megmutatkozik: bár a rendszer sajátosságai miatt továbbra sem áll rendelkezésre hivatalos szám, az bizonyosan megközelíti a 2020-as, rekordot jelentő 66 százalékot.

Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban, az NBA-ben a hagyományokat folytatva november 5-re nem írtak ki mérkőzést, mi több, a liga a legnagyobb sztárok bevonásával mozgósított azért, hogy minél többen járuljanak az urnákhoz, és éljenek alkotmányos jogukkal.

Chris Paultól (San Antonio Spurs) Bam Adebayón át (Miami Heat) Jeff Greenig (Houston Rockets) klasszisok sora intézett felhívást videóüzenetben: szerintük a választás pont olyan csapatsport, mint a kosárlabda, kérték, hogy mindenki noszogassa az ismerőseit, ők is adják le a voksukat, akkor is, ha korábban sohasem tették, de előtte mindenképp tájékozódjanak, hogy megalapozott döntést hozzanak a nemzet sorsát meghatározó kérdésben.

A nagy nap előestéjén a Brooklyn Nets játékosai „Szavazz!” feliratú pólóban jöttek ki melegíteni a Memphis Grizzlies elleni mérkőzés előtt, és bár konkrét jelölt mellett nem foglaltak állást, a Barclays Center lelátóján feltűnően sokan viseltek Kamala Harrist promózó pólót vagy sapkát. A demokrata jelölt toronymagas favoritnak számított New Yorkban, és noha hozta a papírformát, több mint tíz százalékot verve Donald Trumpra, országosan simán, a vártnál jelentősebb különbséggel kapott ki republikánus riválisától.

Korábban írtuk

A hazai drukkerek kívánsága legalább a pályán teljesült: Dennis Schröder és Cameron Johnson egyaránt húsz pontot dobott, és az utolsó pillanatig kiélezett küzdelemben 106-104-gyel behúzták a győzelmet. Még az első számú kosárligában is megszokott látvány, hogy amint eldől a meccs, akár jócskán a vége előtt ürülni kezdenek a széksorok, ám most 18 ezren a helyükön állva várták lélegzetvisszafojtva a végjátékot.

Négy napra rá a New York Knicks és a Milwaukee Bucks összecsapásán a legnagyobb felhajtást az okozta, amikor a hisztérikusan körülrajongott rapper, Cardi B megérkezett, majd a biztos hazai siker (116-94) után szélsebesen, sikítozó rajongók gyűrűjében távozott. A pálya melletti első sort a show fokozása érdekében többnyire világsztárokkal töltik fel, Ben Stiller és más hollywoodi hírességek már-már hazajárnak az ikonikus, a világ leghíresebb arénájaként hirdetett Madison Square Gardenbe.

Fotó: Czövek Oszkár/Demokrata

Amerikában sztárokként kezelik a hadsereg tagjait is, a New York Islanders és a New Jersey Devils jégkorongcsapata előttük tisztelgett a múlt hétvégi NHL-mérkőzésükön, készülve az országszerte ünnepelt november 11-i Veteránok napjára. A hivatalos adatok szerint 1,4 millió amerikai szolgál a seregben, amely 877 milliárd dolláros költségvetésével messze-messze megelőzi az összevetésben második, kevesebb mint 300 milliárdos büdzsével gazdálkodó Kínát.

Fotó: Czövek Oszkár/Demokrata

Az Islanders csarnokában valamennyi székre kartonlapot készítettek az eseményhez illő, katonákat éltető üzenetekkel, és a „Hősök köztünk” blokkban a UBS Arenában jelenlévő veteránokat névre szóló mezzel köszöntötték, mint ahogy a repiajándékként osztogatott terepmintás baseballsapkák is nagy sikert arattak. Eközben folyamatosan zajlott a licit dedikált ajándéktárgyakra, a befolyt pénzt pedig a klub gyerekeket segítő alapítványa fordítja jótékony célokra.

A Devilsnél ugyancsak tisztelegtek az aktív és leszerelt katonák előtt, de a stílszerűen ördögruhába bújt kabalafigura a szórakoztató faktorra is ráment. A poutine (melynek neve csak véletlenül hasonlít a regnáló orosz elnökére) a kanadaiak nemzeti étele: sült krumpli, rászórt túródarabokkal, leöntve barnamártással – nos, a Montréal Canadiens ellen a kabala egy egész tál poutine-t nyomott egy véletlenszerűen kiválasztott szurkoló arcába… A San José Sharks vendégjátékakor a kivetítőn lendült akcióba NJ Devil: a bejátszott videón olyan tévékészülékeket zúzott össze hatalmas kalapáccsal, amelyeken a sokakat irritáló Baby Shark gyereknóta klipje ment éppen.

A kabala frusztrációja valahol érthető volt: azt követően, hogy a New Jersey-iek hihetetlen izgalmak közepette 5-3-ra megverték a teljesen kitámadó Canadienst, majd 3-1-ről fordítva, hosszabbítás után felülmúlták az Islanderst (4-3), lőtt gól nélkül kaptak ki odahaza (0-1) a tökutolsó Sharks ellen. E sorok írásakor így is a második helyen állnak a 32 csapatos liga összesített táblázatán.

A San Joséhoz hasonló gödörben vergődik a New York Giants az amerikaifoci-ligában (NFL), tíz mérkőzéséből mindössze kettőn tudott győzni, és a Washington Commanders ellen sansza sem volt a győzelemre (22-27). Nem a buzdításon múlt, megtelt a 80 ezres Metlife Stadion, amit bár 1,6 milliárd dollárból építettek, tető nemhogy a játék-, de a nézőteret sem fedi. Ezen a vasárnap délutánon legfeljebb a Naptól kellett volna védenie, november első felében 27 fokot is mutatott a hőmérő New Yorkban. Vigasztalódni mindössze egy klublegendát, Lawrence Taylort ábrázoló kis szoborral lehetett, amit a bejáratnál nyomtak a jegytulajdonosok kezébe.

Nagy amerikai sporteseményeken nem maradhat el az úgyneveztt „tailgate party”, amikor a stadion, aréna parkolójában a szurkolók felállítják a grillszettet, kipakolják a töményeket, rekesz söröket, és hol kedélyesen beszélgetve, hol labdát dobálva/rúgva töltenek el órákat egyfajta ráhangolódásként. A vasárnap 13 órai meccskezdés pont ideális volt az efféle kitelepülésekhez, hogy aztán késő délután folytatódhasson a buli.

Fotó: Czövek Oszkár/Demokrata

A New York City FC legkorábban 2027-ig sem saját parkolóval, sem saját stadionnal nem fog rendelkezni, ezért a Cincinnatit is kénytelen volt baseballstadionban felfestett focipályán, a Mets otthonában fogadni. A jórészt spanyolajkúakból, latinókból álló, kifejezetten hangos drukkerhad győzelemnek (3-1), majd a harmadik felvonás után továbbjutásnak örülhetett. A keleti főcsoport elődöntőjében a városi rivális Red Bulls következik – úgy, hogy a Lionel Messivel, Luis Suárezzel, Jordi Albával, Sergio Busquets-cel felálló Inter Miami már az első fordulóban kiszállt a versenyből.

Fotó: Czövek Oszkár/Demokrata