A kohéziós politika fontos szerepet játszik az uniós versenyképesség erősítésében
A kohéziós politikának az európai uniós versenyképesség erősítésében játszott szerepét hangsúlyozta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Brüsszelben.A tárcavezető az uniós tagállamok általános uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek ülését követő sajtótájékoztatóján elmondta, a magyar uniós elnökség prioritása, hogy a versenyképességhez kapcsolódó horizontális kérdésekkel foglalkozzon, a kohéziós politika pedig ilyen horizontális prioritást jelent.
Elmondta, hogy az ülésen a miniszterek ezen kohéziós politika jövőbeni szerepéről is egyeztettek.
Kiemelte: a magyar elnökség fontosnak tartja az ellenálló gazdasági környezet megteremtését, valamint a tagállamok gazdasági növekedésének erősítését, hangsúlyozva, hogy a kohéziós politika segítségével a régiók hatékony fejlesztése is folytatódhat.
Mint mondta, a tanácsülés további részében a tárcavezetők egyeztettek az előkészületekről az Európai Tanács december 19-20-i csúcstalálkozójával kapcsolatban, amelyen az EU vezetői várhatóan az ukrajnai háborúról, a közel-keleti helyzetről, az EU globális szerepéről, a migrációról is tárgyalnak majd.
Bóka János elmondta, hogy az ülésen emellett szóba került a jogállamiság ügye is, amely során Málta, Hollandia, Ausztria és Lengyelország helyzetét vették górcső alá a többi között az igazságügyi függetlenség, a bírók kinevezése, a médiaszabadság, az úgynevezett „forgóajtó-jelenség”, illetve a bíróságok munkája szempontjából.
A Magyarországgal szemben az úgynevezett hetes cikkely szerinti, 2018-ban indult eljárással kapcsolatban a résztvevők vizsgálták az uniós értékek érvényesülését Magyarországon, meghallgatták az Európai Bizottságnak a legújabb fejleményekről szóló tájékoztatását, amelyhez a magyar kormány képviselője is hozzáfűzte megjegyzéseit.
Kérdésre válaszolva a miniszter leszögezte: „A magyar kormány eddig is konstruktív párbeszédet folytatott az európai uniós intézményekkel és a tagállamokkal, ezt fogja tenni a jövőben is, és a mai helyzetértékelést is ennek tekinti”.
Kiemelte, hogy a kondicionalitással kapcsolatban a magyar kormány ismertette azon, az utóbbi hónapok során hozott intézkedéseit, amelyek a hetes cikkely szempontjából fontossággal bírnak, például a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény módosítását. Aláhúzta, hogy ez a módosítás „európai összehasonlításban is kiemelkedően szigorú összeférhetetlenségi és átláthatósági szabályokat fogalmaz meg”, hozzátéve, hogy a módosítást néhány napon belül jelzik az Európai Bizottság felé is.
A sajtótájékoztatón részt vett Didier Reynders uniós igazságügyi biztos is, aki elmondta továbbá, hogy az ülésen a miniszterek megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna felé, az Egyesült Államok és az EU közötti kapcsolatokra kitérve pedig a transzatlanti kapcsolatok erősítése mellett szállt síkra.
A közel-keleti helyzetre kitérve azt mondta, az Európai Bizottság továbbra is pénzügyi támogatást nyújt a Palesztin Hatóságnak, illetve az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezetének (UNRWA), a migrációval kapcsolatban pedig az EU migrációs és menekültügyi paktumának mihamarabbi életbe léptetését sürgette.