Az orvos válaszol
Búcsú a fájdalomtól
Ízületeink nem hazudnak: a tunya életmód, az elhízás, a számítógép előtt töltött hosszú munkanapok idővel fájdalmas panaszokat okozhatnak. Dr. Békeffy Magdolna belgyógyászt arról kérdeztük, mit tegyünk, ha rendszeresen bádogemberként ébredünk, vagy ha már a legegyszerűbb mozgás is fájdalommal jár.– A reklámok számos patikaszert ajánlanak ízületi panaszainkra. Válasszuk valamelyik tablettát, krémet vagy tapaszt a fájdalmak enyhítésére?
– Ezt semmiféleképpen nem ajánlom, de sem a szomszédasszony, sem Gugli doktor nem igazíthat el minket panaszaink természetét illetően. Az ízületi fájdalmak hátterében sokféle ok állhat. Előfordulhat, hogy valamilyen veleszületett rendellenesség áll a mozgást korlátozó ízületi bántalmak mögött. Az is lehet, hogy az életkor előrehaladtával akár természetesnek is tekinthető kopás vagy meszesedés a kiváltó ok. Megeshet, hogy az ízületi fájdalom valamilyen autoimmun betegséget vagy például a veseműködés rendellenességét jelzi. Gyakran egy korábbi, kezeletlen rándulás vagy porckárosodás következménye a kellemetlen fájdalom. Érdemes mielőbb orvoshoz fordulni és kideríteni, mi a panaszaink valódi oka. Csak így lehet meghatározni a szükséges terápiát.
– Az idei Covid-mutáns sokaknak okozott a gyógyulás utáni hetekben is kínzó ízületi panaszokat. Ezt természetesnek vehetjük?
– A vírusfertőzések majdnem minden esetben végtagfájdalmakkal járnak. Mindenki ismeri azt az érzést, amikor úgy érezzük, minden mozgásra sajog a kezünk lábunk, esetleg a nyakunkat is nehezen mozdítjuk meg. Ezt sajnos valóban természetesnek vehetjük, de bízhatunk benne, hogy a betegségből való teljes felépüléssel ezek a panaszok elmúlnak.
– A modern ember sokféle merényletet elkövet az ízületei ellen. Idővel leszokik a járásról, a fizikai erőfeszítésről. Különösen a számítógép melletti ülőmunka tűnik ártalmasnak. Ez szintén lehet kiváltó ok?
– Feltétlenül. Hiszen az akadálytalan mozgás feltétele nem csak a csontok összeköttetését biztosító ízületek egészsége. Ezek munkáját segítik a környező szalagok és az izmok is. Mozgásszegény életmód esetén a szalagok zsugorodásnak indulhatnak, az izmok ereje csökken, nem tudják ellátni feladatukat. Ám hasonló tüneteket okozhat a tartós egyoldalú terhelés, mint amilyet a hosszadalmas számítógépes munka okoz, vagy éppen a szervezet egészét megviselő és a mozgásszerveket extrém módon terhelő elhízás. Tovább fokozza a kockázatokat a kezeletlen gerincferdülés vagy a bokasüllyedés is.
– Gondolom, az sem egészséges, ha az íróasztal mellől egyenesen a sípályára kalandozunk…
– Valóban nem. Ha mozgásszerveinket, ezen belül az ízületeinket olyan terhelésnek tesszük ki, amilyenre nincsenek felkészülve, annak súlyos baleset lehet a következménye. Akár maradandó károsodást is szenvedhetünk. Az ilyen sportbalesetet csak rendszeres mozgással, sőt a síterepre tervezett vakáció előtti többhetes, fokozatos terhelést adó edzéssel lehet megelőzni.
– Előfordulhat, hogy az ízületi panaszokat fájdalmas duzzanat, esetleg bőrpír kíséri. Ilyenkor meg kell ijednünk?
– Nem megijedni kell, hanem sürgősen szakorvoshoz fordulni. Ezek a tünetek gyulladásra utalnak, ami minden esetben megfelelő terápiát igényel. A mozgásszervi megbetegedések egyik súlyos formáját jelentő reumatoid artritisz kezelés enélkül idővel az érintett testrész deformálódását hozza létre, ami már jelentősen rontja életminőségünket. Arra azonban készüljünk fel, hogy a szakorvos a szükséges gyógyszeres kezelés mellett életmódváltást, sőt esetenként speciális diétát fog javasolni. A gyógyulásnak azonban vannak kellemes módjai is. Egy-egy fürdőkúra jelentősen javítja a betegek állapotát. Hajdúszoboszlón, Hévízen vagy Gyulán a szállodákban is van orvosi szolgáltatás. Az ezekben dolgozó tapasztalt reumatológusok pontosan meghatározzák a szükséges kezeléseket, amelyek biztosan javítani tudják az állapotunkat.