„Kérem alássan, evvel úgy vagyunk, hogy most még van egy kis korkülönbség köztünk: vagy harminc év. De ez csak most tűnik fel, nagyságos uram. Hetven év múlva ő lesz kilencven, én meg száztizennyolc, akkor azt fogják mondani: két öreg ember”.

Hirdetés

Molnár Ferenc Az üvegcipő című darabjában – amely a jól ismert Hamupipőke történet XX. század eleji, budapesti változatának mondható – az egyik főszereplő, Sipos úr e szavakkal magyarázza az egyik csodálkozó szereplőnek, miért fogadta el egy nála évtizedekkel fiatalabb lány szerelmét.

Az üvegcipő (1924) Darvas Lili. Fotó: Angelo. Forrás: Vígszínház

Az üvegcipő 1924-es vígszínházi ősbemutatója annak idején két okból is figyelmet érdemlő eseménynek számított. Egyfelől azért, mert Molnár ebben visszatért két korábbi nagy sikerű műve – A Pál utcai fiúk és a Liliom – józsefvárosi környezetéhez. Másfelől azért, mert a darabban a szerző állítólag saját magánéleti válságára reflektált.

Hiszen míg a cselekményben Irma, a 19 éves cselédlány – bátorságával, őszinteségével, tisztaságával – végül elhódítja szerelmét, az „édes, mérges, morgós” Sipos urat a szeretőjétől, egyben szállásadónőjétől, Adéltól, a valóságban a 46 esztendős Molnár éppen szakított Fedák Sárival, a kor híres-hírhedt primadonnájával, és kötötte össze sorsát Darvas Lilivel, az Irmát alakító, 22 éves színésznővel.

Korábban írtuk

Az üvegcipő (1978) Pap Vera f.h. és Nyáry Krisztián. Fotó Horváth Éva. Forrás: Vígszínház

Túl e magánéleti pikantérián, a vígjáték önmagában is egyike Molnár legszellemesebb, legegyénibb hangú műveinek. 1978-ban – az író születésének századik évfordulója alkalmából – a Vígszínház Az üvegcipő felújításával adózott a szerző emlékének. Kiemelkedő siker övezte a Petőfi Színház 1962-es zenés változatát is. A darab 2023 szeptemberében a Mohácsi- testvérek átiratában tért vissza a Vígszínházba.

A teátrum kiállítása, mely az előadások előtt, után és szünetében látogatható, 16 tablón mutatja be Az üvegcipő százéves történetét, kitérve az alapjául szolgáló – Molnár Ferenc, Fedák Sári és Darvas Lili közötti – szerelmi háromszögre is. A közte és Darvas Lili közötti huszonnégy évnyi korkülönbségről az író tréfálkozó kedvében megjegyezte: ha ő száznegyvennyolc éves lesz, Lili pedig százhuszonnégy, a különbség nem lesz szembeötlő. E szavak pedig egybecsengenek a magyarázattal, amelyet Sipos úr a darabban adott.


A szóban forgó előadások színlapjai:

https://www.vigszinhaz.hu/Az_uvegcipo_1

https://www.vigszinhaz.hu/Az_uvegcipo_1924

https://www.vigszinhaz.hu/Az_uvegcipo_1978