Az SPD ellenzi, a CDU támogatja a cirkálórakéták átadását
A háború németül: Taurus
A február 23-ai választás fogja eldönteni, hogy miképp viszonyul a jövőben Németország az orosz–ukrán háborúhoz. Két nagy tábor néz egymással farkasszemet: a békepártiak (SPD, BSW, AfD), illetve a háborút támogatók (CDU, Zöldek, FDP). Már nem számít, ki a jobb-, illetve baloldali, és nagyon valószínű, hogy teljesen új szövetségek jönnek létre.Joe Biden jelenleg még regnáló amerikai elnök az utolsó pillanatban még kirobbantaná a harmadik világháborút: múlt vasárnap engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy amerikai ATACMS rakétákkal csapást mérjen Oroszország belsejében lévő egyes célpontokra. A döntés nyomán azonnal fellángolt Németországban a Taurus rakéták körüli vita. Mindez nem sokkal a jelzőlámpa-koalíció szétesését követően, az előre hozott választás kampányában történt.
Az egyes politikai erők álláspontjai továbbra is változatlanok, ugyanakkor már nem köti a jelzőlámpa pártjait a koalíciós fegyelem. Sokan úgy látják, hogy ez a választás egyetlen sorskérdésről fog szólni: háború vagy béke?
Scholz, a békekancellár
Erről tanúskodik az EP-választás egyik plakátja is, amelyen az alábbi felirat olvasható: „Frieden sichern. SDP wählen”, ami magyarul így hangzik: ha békét akarsz, szavazz az SPD-re.
A német választók többsége egyébként elutasítja a Taurus rakéták Ukrajnának való átadását, alig egyharmaduk helyesli. Különösen Kelet-Németországban nagy az általános elutasítás Ukrajna katonai támogatásának növelésével kapcsolatban. Az SPD határozottan Ukrajna oldalán áll, pénzt adna, de gondoskodni akar arról is, hogy Németország ne váljék háborús féllé.
A háborúpárti tábor abban reménykedik, hogy Olaf Scholz nem marad már sokáig kancellárjelölt. Boris Pistorius, az SPD védelmi minisztere évek óta vezeti a népszerűségi listát a párton belül, így sokan mögötte sorakoznának fel Scholz ellenében.
Új háborúpárti szövetség
A jelzőlámpa még kormányon lévő másik tagja, a Zöldek kancellárjelöltje, Robert Habeck viszont már Joe Biden nagy hatótávolságú amerikai rakétákra kiadott engedélye előtt színt vallott. Az ARD közszolgálati televízión jelentette be, hogy kormányfővé választása esetén küldi a Taurusokat Ukrajnába. Akárcsak a jelzőlámpa-koalíciónak hátat fordító FDP, amely szintén a nagy hatótávolságú rakéták Ukrajnába küldése mellett van, és parlamenti szavazást kezdeményez a kérdésről.
Ez azonban inkább nyomásgyakorlás és kampányelem, hiszen nincs közvetlen következménye annak, ha a Bundestag megszavazza a cirkálórakéták Ukrajnába küldését. Erről ugyanis a kormány dönt, azon belül is a kancellár, Olaf Scholz. Ez pedig így marad a választásig, február 23-ig, addigra viszont már beiktatják az új amerikai elnököt, Donald Trumpot.
Aggasztó viszont, hogy az ellenzék vezetője, Friedrich Merz, a CDU elnöke, aki a jelenlegi állás szerint magabiztosan megnyeri majd a választást, nem a béketábor tagja.
„Ha békét akarsz, készülj a háborúra” – idézte nemrégiben a latin „si vis pacem, para bellum” mondást, majd „alvajárónak” nevezte a jelzőlámpakormányt, és azzal vádolta Scholz kancellárt, hogy kabinete nem készítette fel megfelelően Németországot Donald Trump esetleges újraválasztására.
„Nyomaszt engem, hogy mennyire hanyagul kezeli az EU és különösen a legnagyobb tagállam ezt a lehetséges kihívást” – panaszkodott Merz a Table.Media nevű digitális médiatrösztnek még az amerikai választás előtt. Szerinte az európaiaknak szükségük van egy A tervre Amerikával és egy B tervre Amerika nélkül, méghozzá nagyon sürgősen.
Merz úgy látja, az amerikai támogatás kiesését kompenzálni kell, többek közt azzal, hogy Németország cirkálórakétákat szállít Ukrajnának, mert „ezek a rakéták megsemmisíthetik a Krím-félszigetre vezető kercsi hidat, ami az orosz inváziós erők fő utánpótlási útvonala” – vázolta fel háborúpárti motivációját Friedrich Merz, újra és újra számon kérve Scholz kancelláron a választ, hogy miért nem ad engedélyt a Taurusok szállításra.
A Fidesz egykori szövetségese Magyarország soros elnökségével kapcsolatban is kritikát fogalmazott meg, „feltűnő utazási aktivitásnak” nevezve Orbán Viktor békemisszióját. Merz szerint a magyar miniszterelnök pontosan azt csinálja, amit az AfD, illetve a balosok az SPD-ben és a BSW-ben követelnek: „Diplomáciát gyakorol, de az orosz kormány válasza nem a konfliktus megoldására tett kísérlet, hanem épp ellenkezőleg, annak katonai és retorikai fokozása.” […] „Az Európai Unió nem talál orvosságot a magyar miniszterelnök önjáró lépéseire, aki tudatosan és szándékosan szakít az Európai Unió minden jó gyakorlatával. De talán a Putyinnál tett útjával akaratlanul is megtapasztalja, hogy bűnöző rezsimekkel a világban csak keményen és határozottan lehet bánni, gyengeséggel nem, és a diplomácia csak akkor kaphat szót, ha az agresszor felismeri a reménytelenséget” – nyilatkozta Friedrich Merz, akinek nagy tervei vannak: kancellárként ultimátumot adna Oroszországnak. Eszerint Moszkva vagy felhagy a civil célpontok támadásával, vagy már indulnak is a Taurusok! – mondta a Stern című lapnak. A retorikai túlzásairól ismert kancellárjelölt mindössze 24 órát adna Putyinnak.
Merznél lényegesen határozatlanabbul foglal állást a CDU–CSU-táboron belül Markus Söder, a bajor CSU elnöke. Ő egyelőre nem akar döntést hozni, előbb tisztázná a helyzetet az Egyesült Államokkal és európai szövetségeseivel.
A magukat demokratikusnak tartó, a német politikát eddig kizárólagosan meghatározó kartellpártok táborában Scholz magára maradt, de továbbra is kitart álláspontja mellett. A G20-ak Rio de Janeiró-i csúcstalálkozóján is megerősítette, hogy az amerikai döntés sem változtat az álláspontján a rakétákat illetően: „Ezért nem tudok és nem is akarok felelősséget vállalni”, szögezte le.
Átrendeződés
A két „nem demokratikus” ellenzéki párt egyértelműen békepárti. A Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) a párt idei januári megalakulása óta ellenzi a háborút. Most a helyzet súlyosbodására figyelmeztetett, miután a leköszönő amerikai elnök jóváhagyta a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Ukrajnában. „Biden engedélye további lépés a nagy háború felé” – így kommentálta Wagenknecht a történteket, hozzátéve, hogy nagyon szokatlan egy ilyen döntést hozni, miután már megválasztották az új amerikai elnököt. A BSW egyébként a háborút leginkább elutasító keletnémet tartományokban népszerű.
Az AfD ennél is tovább ment. Az Alternatíva egyes képviselői már azt is nyíltan kijelentik, hogy a Bundestag feloszlatását megelőző bizalmatlansági kérdésben Scholz kancellárt fogják támogatni. Ez ugyanis a kisebbik rossz. Mivel az AfD jelenleg a második legerősebb párt, szavazataival új erőviszonyokat teremthet. A baloldali BSW-től pedig eleve nem idegen, hogy a szociáldemokraták mellé álljanak. Gyűlnek a Scholz melletti szavazatok az ellenzék részéről, hogy megakadályozzák a háború lehetséges eszkalációját, ami németül így hangzik: Taurus.