Feltárulnak a szocializmus titkai
Varga Ágota Balázs Béla-díjas filmrendező filmjeiből vetítéssorozatot szerveznek Visegrádon, amelynek nyitóestjére december 14-én kerül sor 16 órától a Hotel Visegrád Konferenciatermében.Varga Ágota Balázs Béla-díjas, Prima-díjas, kétszeres Tolerancia-díjas dokumentumfilm-rendező, akinek témaválasztásait történelmi múltunk kibeszéletlen traumái, és a nehézsorsúak iránti szolidaritás jellemzik.
Filmjeiben gyakran él a szembesítés eszközeivel: szereplőit nézeteikkel, múltjukkal és egymással szembesíti, ami sokszor katartikus feloldozással szolgál. Varga Ágota pályája az oroszlányi televízióban indult, később készített riportokat a Vitézy László szerkesztésével készülő Háló, majd a Théma című országos televíziós műsorok számára. 1999-ben az UNESCO-díjat vehette át.
Varga Ágota lapunknak elmondta, számára a filmkésztés szenvedély, azt pedig különösen értékes dolognak tartja, ha azok, akik megnézik a filmjeit, átszűrik magukon és tovább gondolják a látottakat.
– A cél, hogy bármilyen problémát vetünk is fel, megszülethessen a nézőben a katarzis, a film pedig mutasson irányt valamifajta megoldás felé. Nagy empátia szükséges ahhoz, hogy egy filmben mindkét felet, akiket szembesíteni szeretnénk, meggyőzzünk annak a fontosságáról, hogy elmondják az érveiket, mégpedig élőben a kamerába, előzetes megbeszélés nélkül. Erre nagyon nehéz rávenni az embereket, olykor minden meggyőző erőmre szükség van, hogy létrejöhessenek ezek a pillanatok. Az elkészült filmek azonban engem igazolnak, mert sokat hozzátesznek ahhoz, hogy tisztábban lássunk bizonyos helyzeteket
– magyarázza a rendező, majd hozzáteszi: a játékfilmek újfajta valóságot kreálnak, míg a dokumentumfilmek magát a valóságot – a rendező sajátos tükrén keresztül – láttatják, ezért is olyannyira fontosak. – Hiszek abban, hogy a dokumentumfilm segíthet feloldani a társadalom kibeszéletlen traumáit, segíthet abban, hogy jobbá válhassunk – teszi hozzá Varga Ágota.