Beneda Attila: kevés fontosabb dolog van, mint hogy a gyermekeket támogassuk
Kevés fontosabb dolog van, mint hogy gyermekeket, különösen nehéz helyzetben lévő gyermekeket támogassunk – hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára pénteken Budapesten, a Szülők Háza Közhasznú Alapítvány „Tegyél jót!” programjának gálaestjén.Beneda Attila kiemelte, már sok éve folytatnak együttműködést a Szülők Háza Alapítvánnyal, amelynek a gyermekekért, családokért végzett példaértékű munkáját minden körülmények között segítik.
„Minden gyermek egyformán fontos, minden gyermekre egyformán nagy szükség van, hiszen a gyermekek határozzák meg azt a jövőt, amelyből az országnak, a nemzetnek élnie, fejlődnie, gyarapodnia kell” – fogalmazott a helyettes államtitkár. Kifejtette, a kormány családpolitikája a legfontosabb részét képezi a politikának, akkor is, hogy „ha nagycsaládokat igyekszünk támogatni”, akkor is, ha egyszülős családokat, és akkor is, ha olyan gyermekeket, akiknek éppen nem adatott meg az, hogy a saját családjukban nőjenek fel.
A Szülők Háza Alapítványt Kemény Dénes háromszoros olimpiai bajnok vízilabda szövetségi kapitány 2015-ben azzal a céllal hozta létre, hogy szervezeti formában képviselhesse tovább a 2007 óta működő Szülők Háza mozgalom elveit és céljait.
Az alapítvány állami gondoskodásban élő gyerekeknek és hátrányos helyzetű családoknak nyújt támogatást. Legfontosabb célja, hogy segítse a rászorulók integrációját. Kemény Dénes a gálaest vendégeit köszöntő videóüzenetében felidézte az elmúlt év kiemelkedő eseményeit, köztük a floridai adománygyűjtést, amelynek eredményeként négy gondozott gyermek az Egyesült Államokban tanulmányi sportösztöndíj programon vehet részt.
Megemlítette a balatonberényi és a balatonfenyvesi nyaralásokat, és szólt a kilenc éve működő Angyal programról, amelynek keretében az elmúlt évben 500 gyermek kaphatta meg vágyott ajándékát. Regős Judit, a Szülők Háza Közhasznú Alapítvány elnöke kifejtette: világszerte egyre többen ismerik fel, hogy a családok védelme nélkül nincs hatékony gyermekvédelem.
Kitért arra is, hogy a pénzügyi támogatáson túl fontos a szellemi, lelki támogatás, amit a Szülők Háza a komplex szülőtámogató, családsegítő és gyermekvédelmi programja keretében csaknem két évtizede végez. „Folyamatosan fejlesztjük a programjainkat, családi bölcsődéinket és fejlesztőházunkat is. Szolgáltatásainkat egyre több család veszi igénybe, és ebben nagyon fontos stratégiai partnerünk a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Azon dolgozunk, hogy a jövő évben szülőtámogató, családsegítő és gyermekvédelmi szolgáltatásaink elérhetőek legyenek az ország leghátrányosabb településein is” – fogalmazott. Kiemelte: a gyermekvédelem küldetés, amely egy kicsit olyan, mint a váltófutás. Mindig kell lennie egy következő futónak, aki átveszi a stafétát és fut tovább a gyerekekért.
„Ezért fontos számunkra ez a gála: ilyenkor érezzük igazán, hogy nem vagyunk egyedül, és ez ad erőt ahhoz, hogy menjünk tovább, és éppen úgy, ahogy a gyerekek, mi se adjuk fel” – mondta. Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója azt mondta, a Szülők Háza Közhasznú Alapítványnál minden nap úgy cselekszenek, hogy az bármikor példaként szolgál a világon.
Folyton keresik a lehetőségeket, hogy még több jót tegyenek. Aktívan dolgoznak azért, hogy több forrást és lehetőséget vonjanak be a fiatalok számára – fogalmazott Bodrogi Richárd. A rendezvényen adták át a Szent Antal-díjakat.
A Szülők Háza Közhasznú Alapítvány által alapított, hetedik alkalommal, immár hat kategóriában átadott elismerést azok kapják, akik az alapítvány kuratóriuma és a gyerekek döntése alapján az adott évben a legtöbbet tettek a „Tegyél jót!” programban kedvezményezett, állami gondoskodásban élő gyerekekért.
Szent Antal-díjban hivatásos gyermekvédőként Zombori Anita, a Mónosbéli Gyermekotthon nevelője, támogatóként pedig Pónyai Katinka bőrgyógyász, kozmetológus, venerológus szakorvos, a Dermart Buda vezető orvosa és tulajdonosa, valamint a Dermart Buda csapata részesült. Az önkéntesek közül Balázsi Katalin, az Energiatudományi Kutatóközpont osztályvezetője és férje, Balázsi Csaba fizikus, valamint Pazaurek Piros, a Hungarian Summit alapítója tevékenységét ismerték el.
Utóbbi díjazott egyben Magyarország tiszteletbeli konzulja Közép-Floridában. A Szülők Háza különdíját Mihalik Sarolta, a győri Szülők Háza vezetője, „A Mi Hősünk” kategória díját pedig Kossuth Vanessza, a Mónosbéli Gyermekotthon lakója vehette át.