Románia és Bulgária schengeni csatlakozása a migráció megfékezését is segíti
Pozitív fejleménynek nevezte Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szombaton az M1 aktuális csatorna Ma este című műsorában.Bakondi György elmondta, az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa decemberben dönt a két ország csatlakozásról, ami azt jelenti, hogy a schengeni térség külső határa eltolódik bolgár-török irányba. Az Európai Unió, de Ausztria és Magyarország is feltétlenül erőfeszítéseket fog tenni, hogy az ott folyó határvédelmet támogassa, és az illegális migrációt megállítsa – tette hozzá.
Kiemelte, a csatlakozás magyar szempontból nemcsak az áruk és polgárok szabad áramlása miatt pozitív fejlemény, hanem azért is, mert a magyar-román határ belső határrá alakul, így a jelenlegi magyarországi ellenőrzésekre nem lesz szükség.
Kifejtette: politikai nyilatkozatok szintjén az Európai Bizottság (EB) is valóságos határként akarja értelmezni az EU külső határait, de nem ugyanazt értik alatta, mint amit a magyar kormány.
Hangsúlyozta: a mi álláspontunk szerint csak az léphet be az EU-ba, aki erre a hatóságoktól engedélyt kapott, illegálisan nincs lehetőség belépni. Az EB ugyanakkor azon az állásponton van, hogy azoknak is el kell bírálni a menekültügyi kérelmét, akik valahogy mégis bejutottak, aztán meg kell próbálni kitoloncolni őket, ami 10-ből 9 esetben sikertelen – mondta.
Megjegyezte, ma az illegális migráció következményei miatt a nemzetállamok visszaállítják a belső határokon az ellenőrzést, erősítik a kitoloncolás jogintézményét, azt pedig nehéz megjósolni, hogy mindez hová vezet.
Közölte: a balkáni útvonalon erőteljesen növekszik a migráció. A magyar határon idén több mint 12 ezer határsértőt és 110 embercsempészt fogtak el, újra megjelent a szervezett bűnözés. Úgy vélte, a jövőben a nemzeti, konzervatív, gyakran a Patrióta pártcsaládhoz tartozó pártok megerősödésével egyre markánsabb változás következik be a migráció megítélésében.
A főtanácsadó beszélt arról is, hogy Amszterdamban, Rotterdamban, Brüsszelben, Londonban 50 százalék felett van a bevándorló hátterű lakosság aránya, ami súlyos következményekkel fenyeget. Az ottani lakosságot nyugtalansággal töltik el a terrorcselekmények, a késes támadások, a közbiztonság romlása, aminek politikai hatása van.
„Bizakodhatunk, hogy az amerikai változásokra is figyelemmel változások közelednek az európai migrációs politikában” – mondta Bakondi György.