Egyértelműen a Fidesz vezeti a pártversenyt, négy párt jutna be a parlamentbe
A teljes felnőtt lakosság bázisán meggyőző (12 százalék) a Fidesz-KDNP előnye a TISZA Párttal szemben – derül ki a Magyar Társadalomkutató legfrissebb felméréséből. A kutatásból az is kiderül, hogy jelenleg a TISZA Párt szavazói ugyan aktívabbak, de ez az aktivitás sem elegendő ahhoz, hogy érdemben megközelítsék a kormánypártok támogatottságát.Annak ellenére, hogy a következő országgyűlési választásig még közel másfél év van hátra, 2024. őszén egymás után jelentek meg a különböző közvélemény-kutató cégek pártpreferencia vizsgálatainak eredményei. A Magyar Társadalomkutató is megvizsgálta, hogy egy esetleges választáson miképp szerepelnének a magyarországi pártok 2024 novembere végén.
A kormánypártoknak a többi párthoz képest jóval erősebb társadalmi beágyazottságára utal az, hogy míg a szavazókorú magyar lakosság 38 százaléka adná szavazatát a Fidesz-KDNP koalícióra, addig a TISZA támogatottsága mindössze 26 százalék ezen a bázison. Másfél évvel a következő országgyűlési választások előtt a TISZA szimpatizánsok magasabb arányban ígérik biztosra választási részvételüket a többi pártnál, ennek köszönhető, hogy a pártot választani tudó aktív szavazók bázisán valamivel kisebb (8 százalékos) a TISZA hátránya, ami azonban még így is bőven hibahatáron túli távolságban van a Fidesztől. Összességében megállapítható, hogy
a választásokra hagyományosan jól mozgósító kormánypártok nem csak jelenleg vezetik a pártok népszerűségi versenyét, de a következő országgyűlési választásokra nézve is jelentős tartalékokkal rendelkeznek.
Az aktív szavazó pártválasztók válaszai alapján négy párt érné el az 5 százalékos bejutási küszöböt listás szavazáson, hiszen egy aktuális választást a Fidesz-KDNP magabiztosan nyerne meg (45 százalék), a parlamentbe pedig a TISZA Párt (37 százalék), a Mi Hazánk Mozgalom (6 százalék) és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (6 százalék) jutna még be, a többi párt (így a Demokratikus Koalíció is) messze elmaradna a bejutási küszöbtől.
A kutatás 1000 fő telefonos (CATI) megkérdezésével készült, az adatfelvételre 2024. november 19-22. között került sor. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a maximális mintavételi hiba ± 3,16 százalék.