Az orosz-ukrán háború legveszélyesebb két hónapja előtt állunk, soha nem voltunk még ennyire közel a harmadik világháborúhoz – hangsúlyozta napirend előtti felszólalásában Menczer Tamás (Fidesz), az előző ukrán főparancsnok, a német védelmi miniszter és a francia diplomácia vezetőinek kijelentéseit is idézve.

Hirdetés

Kiemelte: a háborúpártiak az Egyesült Államokban és Brüsszelben is azon vannak, hogy „a konfliktust mélyítsék, terjesszék és kiszélesítsék”.

Felidézte: az előző napokban három atomhatalom, a hírek szerint az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia engedélyezte az ukránoknak, hogy az általuk szállított fegyverekkel támadják Oroszország belterületeit. Erre az orosz válasz meglehetősen egyértelmű volt, kibővítették, megváltoztatták a nukleáris doktrínát.

Hozzátette: ez azt jelenti, hogy Moszkva szerint, ha egy nem atomhatalom, mint Ukrajna, egy atomhatalom támogatásával – legyen az az Egyesült Államok, Franciaország vagy Nagy-Britannia – támadja Oroszországot, akkor ők ezt egy közös támadásnak tekintik, és úgy tekintik, hogy hadban állnak az atomhatalommal is.

Korábban írtuk

És hogyha ez az atomhatalom egy szövetségi rendszer része, értsd NATO, akkor az oroszok úgy tekintik, hogy az egész szövetséggel hadban állnak, és feljogosítva érzik magukat arra, hogy atomfegyvert vessenek be – tette hozzá Menczer Tamás.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyanazt mondja az orosz elnök és a német kancellár, amikor arról beszélnek, hogy a nyugatiak által Oroszországban használni engedett fegyvereknek az irányításához és a rakéták célba juttatásához a nyugati katonák tudására van szükség. Szavai szerint ha ez igaz, azt nem lehet máshogy fordítani, csak úgy, hogy jelenleg amerikai, francia és angol katonák harcolnak Oroszország ellen, és ez jól mutatja a helyzet súlyosságát – hangsúlyozta a politikus.

„A mi álláspontunk változatlan: a csatatéren nincs megoldás, ott csak halottak vannak. Azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre van szükség és béketárgyalásra” – jelentette ki, majd arról beszélt, a magyar baloldal háborúpárti, nem csupán „Brüsszel régi emberei”, hanem a „diszkóliberális” Magyar Péter is, aki „bevallotta egy videóban, hogy Manfred Weber parancsára húztak a Tisza Párt képviselői ukrán pólót az Európai Parlamentben”.

Nekik Weber és az ukrán póló fontos, nekünk meg a magyar érdek, a béke és a piros-fehér-zöld, és ez nem is fog változni – fogalmazott Menczer Tamás, hangsúlyozva, hogy ki kell maradnunk a háborúból.

Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára reakciójában azt hangsúlyozta: több mint ezer nappal a háború kezdete után vészjósló és sötét a mérleg, hiszen egymilliónál többen haltak vagy sebesültek meg, Ukrajna területének mintegy ötödét elveszítette, gazdaságilag kiszolgáltatott helyzetbe került és folyamatos az emberi szenvedés.

„Kimondhatjuk most már több mint két és fél évvel a háború kezdete után, hogy a szankciós politika teljes kudarcot jelent” – jelentette ki. Hozzátette: Donald Trump megválasztásával új esély nyílt egy békemegállapodásra, azonban „a bukottak bosszújaként” a Biden-adminisztráció további eszkalációt és ezzel „elképesztően veszélyes helyzetet” idézett elő, és ebben a helyzetben felértékelődik a magyar kormány évtizedek óta folytatott, konzekvens politikája, amely tűzszünetet és a nagyhatalmak közötti hosszú távú megállapodást sürget.

Hidvéghi Balázs Magyar Péter pártjáról úgy nyilatkozott, ők „gyakorlatilag habozás nélkül, rezzenéstelen arccal álltak be a legújabb háborúpárti uszítás, a háborúpárti hőzöngés egyik eseményére”, ukrán színekbe öltöztek, és „az első sorban tapsikoltak”. Őket a magyar választók küldték az Európai Parlamentbe, tőlük kapták a mandátumukat, és a magyar érdeket kell képviselniük – jelentette ki, hozzátéve, ilyen az, amikor feladnak egy részt a szuverenitásból, ahogy azt Magyar Péter emlegette.

„A nemzeti kormány kizárólag a magyar érdeket fogja nézni, nem engedünk a háborús uszításnak, létérdekünk az, hogy ebből a konfliktusból kimaradjunk” – fogalmazott az államtitkár.