Egymásért, együtt, hittel az éremért – Jön a debreceni kézilabda Európa-bajnokság
Először merték kimondani a magyar női kézilabda-válogatott játékosai, hogy érmet szeretnének szerezni az Európa-bajnokságon. A szövetségi kapitány szerint képesek is rá. Golovin Vlagyimir úgy látja, mentálisan rengeteget fejlődött a csapat, és a másik fontos tényező: olyan képet mutatnak magukból a pályán, amiből látszik, egységben, egymásért küzdenek. Beharangozónk a csütörtökön kezdődő részben hazai rendezésű kézilabda Európa-bajnokság előtt.Az év fő sporteseménye, a párizsi olimpia után nem maradt sok ideje a sportolóknak feldolgozni a sikert vagy az esetleges kudarcot, mert újabb megmérettetések várnak rájuk. A női kézilabda-válogatott ráadásul a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon lép pályára, hazai közönség előtt pedig még erősebb a bizonyítási vágy. A debreceni helyszín is kötelez: az idei áprilisi olimpiai kvalifikációs torna sikerével innen jutott ki a Játékokra a nemzeti csapat, de Golovin Vlagyimir a felnőttek szövetségi kapitánya még a juniorokkal szintén a cívisvárosban nyerte meg a 2018-as világbajnokságot.
Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke a számmisztikát is bevonta a kontinenstorna felvezetésébe, a hármas szám különleges jelentőséggel bír. Három társrendező bonyolítja le az Eb-t, Magyarország mellett Svájc és Ausztria. Hazánk tízévente rendez Európa-bajnokságot, a 2004-es és a 2014-es után a mostani lesz a harmadik. Húsz éve a dobogó harmadik fokára állhatott fel az akkori válogatott. Ha a lányok céljaiból indulunk ki, a hármas szám tényleg meghatározhatja a mostani világversenyt, hiszen a válogatott tagjai érmet szeretnének szerezni, abból pedig történetesen háromfélét lehetséges, és a dobogó is három szintből áll.
A kontinenstornát felvezető sajtóesemény Golovin Vlagyimir úgy fogalmazott: „a lányok először merték kimondani, hogy érmet akarnak, és a szerintem képesek is rá”. A szövetségi kapitányt ezért arról kérdeztük, mi kellett ahhoz, hogy a magyar csapat elhiggye, képes arra, hogy akár a dobogóig is eljuthat, hiszen korábban inkább az óvatosság volt a jellemző a célok megfogalmazásánál.
– Emlékszem, amikor elkezdtem a munkát a felnőtt válogatottnál, a korábbi célkitűzéseknél a sajtótájékoztatók alkalmával mindig olyan válasz hangzott el, hogy „megpróbáljuk”. Ami azért nem volt túl egyértelmű. Azóta a csapat mentálisan nagyon erős lett, és talán a legfontosabb, hogy nem félnek a kudarctól. Ha pedig az ember nem fél a kudarctól, nincs benne plusz egy gát. A mérkőzésen belül már fel sem merül az „és ha nem sikerül?” gondolat. Ennek a mentális fejlődésnek is köszönhető, hogy voltak olyan mérkőzések, ahol jobb ellenfelekkel szemben is tudtunk jó eredményeket elérni. Magyarországon nem divat kimondani, amit érzel és gondolsz, mert ha valami nem sikerül, egyből megtámadnak. Ugyanakkor ha az emberben már nincs félelemérzet, hogy megtámadják, akkor bátran ki meri mondani a gondolatait.
A szövetségi kapitány szerint a fiatal válogatott játékosok éhesek a sikerre. Azok a kézilabdázók, akikek 2018-ban junior világbajnokok lettek Debrecenben, majd utána Európa-bajnokságot nyertek, már akkor megfogalmazták, hogy a felnőttekkel is szeretnének hasonló sikereket elérni. Golovin Vlagyimir azt mondja, sokat dolgozott azon a játékosokkal, hogy először is eljussanak a felnőtt válogatottságig. Egy újabb hazai kontinenstornán a következő lépést is együtt teszik meg, most már az érem felé vezető úton. A játékosok nem ijednek meg a lehetőségtől, a sorsdöntő pillanatokban is elhiszik, képesek megoldani a feladatot. A kapitány szerint olyan erős a csapategység, ami minden nehézségen átsegíti őket.
– Ebben a csapatban aki pályára lép, a kritikus szituációban, amikor előtte lesz egy helyzet, nem mérlegel, hanem be fogja lőni. Ez köszönhető annak a mentális munkának, amit elvégeztünk. Nagyon kemény munka volt az is, hogy olyan csapatunk legyen, amelyik szinte családként működik. Szeretik egymás, számíthatnak egymásra. Ha megnézzük a meccseket, ha valaki hibázik is, három ember van mellette és támogatja. Sőt voltak olyan szituációk, amikor a játékosok már a mellettük lévő hibáját is magukra vállalták. Érdekes megnézni, miben fejlődött a legjobban a csapat – nyilván a kézilabda oldaláról is fejlődtek, több rutinjuk van – a mentalitásnak köszönhetően tudunk olyan képet mutatni magunkból a pályán, hogy nem szerteszét vagyunk, hanem egységben. A taktikát eltervezzük, ha nem is sikerül, mindenkinek az a fontos, hogy a legjobb teljesítményét nyújtsa és együtt érjük el a legjobb eredményt. Amikor így tud együtt működni és dolgozni egy csapat, akkor biztos vagyok benne, hogy jó eredmények lesznek.
A szövetségi kapitány azt mondja, vannak kötelező győzelmek a csoportban, mint a törökök és az észak-macedónok elleni, a svédekkel szembeni összecsapás pedig nagyban befolyásolja a torna további kimenetelét. A svédekkel legutóbb az olimpia negyeddöntőjében találkozott női csapatunk, akkor hosszabbításban az ellenfél győzött. Golovin Vlagyimir nem csak abból a találkozóból indul ki, és hiába a svédek elleni vereség jelentette az olimpia végét, abból a mérkőzésből is pozitívumokat használják most fel.
– Biztos fáj, hogy az utolsó meccs nem úgy sikerült az olimpián, de a sportban 24 óráig tart a siker és a kudarc is, mert már jön a következő feladat. Svédország ellen én a legutóbbi három mérkőzésünket tekintem. A tavalyi világbajnokság középdöntőjében Svédországban az első félidőben vezettünk, majd öt hibát követtünk el a második félidő elején és elveszítettük a meccset – abból sokat tanultunk. Az áprilisi hazai olimpiai selejtező mérkőzésen nem hibáztunk ennyit, kiküszöböltük a hibákat és sikerült legyőzni őket. Jött az olimpia negyeddöntője, ahol döntetlent értünk el ellenük (hosszabbításban kapott ki a magyar csapat – a szerk.), azt gondolom, azt az ikszet sem volt olyan egyszerű elérni, ami számomra megmutatta, mindenre képesek vagyunk. Hiszen ha megnézzük az egymás közötti eredményeket, az utolsó 5-6 világversenyen a svédek rendre a legjobb öt között vannak, mi meg valahol a tíz környékén. Idén már azt is megmutattuk, hogy egy ötödik helyezettnek is kemény ellenfelek tudunk lenni és ebből kell nekünk pozitív értelemben táplálkozni.
Amennyiben a csoportkört megnyeri a magyar válogatott, a középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés döntő lesz a legjobb hatba kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és az olimpiai döntős franciák elleni találkozók is fontosak és nagyon nehezek lesznek.
– Egy hazai esemény magyar közönség előtt felér egy olimpiával, mindenki ott akar lenni, mert nem mindenkinek adatik meg hazai pályán bemutatkozni egy Európa-bajnokságon. A lányok várják nagyon a meccseket és biztos vagyok benne, hogy az elmúlt másfél év munkája, eredménye megadja a lendületet, hogy hazai pályán képesek lesznek a bravúrokra. És hogy mi lesz a vége? Majd Bécsben kiderül – fogalmazott mosolyogva a kapitány, hiszen Bécsben már csak a legjobb hat vetélkedhet egymással.
A magyar női kézilabda-válogatott csütörtökön, 18 órakor Törökország ellen kezdi meg szereplését a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon, Debrecenben. A csoportok első 2-2 helyezettje kerül a középdöntőbe, a magyar válogatott továbbjutása esetén a B és a C-csoportok továbbjutójával mérkőzhetnek a debreceni középdöntőben. A döntőt, bronzmérkőzést és az 5. helyről döntő mérkőzéseket Bécsben rendezik december 13-án és 15-én.