Videó: selejtes aknavető gránátokat kaptak az ukránok
Az ukrán hatóságok vizsgálatot indítottak, miután a frontvonalon harcoló csapatok hibás aknavetőgránátokat kaptak.A problémára először Jurij Butuszov, a Censor.net népszerű hírportál főszerkesztője derített fényt, aki ebben a hónapban arról számolt be, hogy különböző egységek katonái panaszkodtak arra, hogy a frissen kapott szállítmány 120 mm-es lövedékei közül sok nem robbant fel, vagy nem tudott 50 méternél messzebbre repülni. A jelentések szerint a lövedékek egy része aknavetőcsövekben ragadt.
Egy videót tett közzé, amelyen egy katona megpróbálja kilőni az egyik hibás lőszert.
ЗСУ поставили партію неякісних мін виробництва „Укроборонпрому”, – Бутусов. ВIДЕОhttps://t.co/qLJe2m9aRp pic.twitter.com/LPZGtmjaeQ
— Цензор.НЕТ ✍️ (@censor_net) November 20, 2024
Butuszov idézte az egyik katonát, aki azt mondta, hogy a probléma a jelek szerint a lőszerekben használt TNT rossz minősége volt. Az újságíró szerint a hibás lövedékeket Ukrajnában gyártották.
„Ez egy valóban komoly rendszerszintű probléma”– mondta.
Mariana Bezuhla ukrán törvényhozó kedden megkongatta a vészharangot, azt állítva, hogy a védelmi minisztérium 100 ezer hibás lövedéket küldött a frontvonalra. Rusztem Umerov védelmi minisztert hibáztatta, azzal vádolva őt, hogy „prezentációkkal és kézfogásokkal tarkított PR-trükkökkel” tölti az idejét.
Az ukrán parlament egy másik szókimondó tagja, Olekszij Honcsarenko, akit a hírhedt Mirotvorec „halállistához” kapcsolnak, további videókat tett közzé katonákról, akik hibásnak tűnő lövedékeket kezelnek. „Ez egyszerűen bűncselekmény az állam ellen. Nem lehet másképp fogalmazni” – írta a Telegramban. „Nyomozásra van szükség itt és most”.
Fjodor Veniszlavszkij, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának tagja azt mondta, hogy a hatóságok megállapították, miért nem működtek megfelelően a lövedékek. „Nem árulhatom el a részleteket, de egyértelmű, hogy a fő ok a hőmérséklet csökkenése és a magasabb páratartalom volt. Ezek a gránátok száraz időben jól működtek” – mondta.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.