Fotó: MTI/Purger Tamás
Hirdetés

A kultúráért és innovációért felelős miniszter a versenyképességi tanács ülését követően kiemelte: a magyar uniós elnökség kiemelt prioritása a versenyképesség, ezért fogadták el az uniós tagállamok vezetői a Budapesti Nyilatkozatot, amely a kutatás és az innováció fontosságára hívja fel a figyelmet versenyképességi szempontból.

A nyilatkozatba bekerült egy olyan szempont is, hogy a közép-európai államoknak, vagy az újonnan csatlakozott államoknak sokkal nagyobb innovációs kutatási forrásokra van szüksége – tette hozzá.

„A közép- és kelet-európai tagállamok az EU lakosságának 25 százalékát teszik ki, azonban az innovációra és a kutatásra jutó uniós támogatás csupán 8 százaléka jut ebbe a térségbe” – fogalmazott a miniszter.

A pénteken elfogadott tanácsi következtetések nagy hangsúlyt fektetnek az innovációs ráfordítások növelésére, hogy 2030-ra elérjék vagy meghaladják a GDP 3 százalékát. Rögzítik azt is, hogy az innovációs forrásokhoz való hozzájutást egyenlő mértékben kell biztosítani a közép-európai országok számára is. Azt is hangsúlyozzák, hogy a vállalatok szerepvállalása elengedhetetlen az innovációs folyamatokban, és emellett a nagy kockázatú kutatásokat is szükséges finanszírozni, mivel ezek hozhatnak új áttöréseket. Végül az innováció gyors fejlődése érdekében csökkenteni kell az adminisztratív terheket, mivel a bürokrácia akadályozza az előrehaladást – ismertette Hankó Balázs.

Korábban írtuk

A miniszter kiemelte: vannak azonban olyanok, akik ellenérdekeltek a magyar innovációs sikerben, például az Akadémiai Dolgozók Fóruma, a Tisza párt és hamis információkkal látják el az Európai Bizottságot.

„Hazudnak, mert azt állítják Brüsszelben, hogy a Magyar Kutatási Hálózat megújításáról szóló jogszabály hasonul az egyetemi modellváltáshoz” – mondta.

A miniszter szerint „ez tényszerű hazugság, mert szó sincs alapítványról és kuratóriumról”.

„A változtatást a Magyar Kutatási Hálózat javasolta. Itt Brüsszelben is sokszor úgy gondolkoznak az autonómiáról, hogy az az, amit ők kitalálnak. Mi a magyar kormányban az autonómia valós lényegét tükrözzük, azaz ha javaslatot tesz egy önálló kutatóhálózat, azt megfontoljuk, és ha a magyar siker érdekét szolgálja, akkor támogatjuk” – húzta alá.

Hankó Balázs azt is megjegyezte, hogy a magyar kormány 2010 óta megháromszorozta az innovációs kutatási forrásokat, tavaly 1042 milliárd forintot fordított erre a célra, egyharmadát az állami költségvetésből, kétharmadát külső forrásból. Hozzátette: a magyar kormány idén 310 milliárd forintnyi innovációs pályázatot írt ki, amely a magyar kis- és középvállalkozók innovációját és a nagyvállalatok innovációját segíti.