Juhász Hajnalka (KDNP) emlékeztetett, Magyarország második alkalommal tölti be az EU soros elnökségét, ezzel „kinyitotta az ablakot a változás szelének”. Végre van egy olyan tagállam, ami nem valami ellen, hanem valamiért: a közös Európai Unióért, a közös versenyképesség megerősítéséért dolgozik, és meg tudta fogalmazni azokat a pontokat, amelyek az unió jövője szempontjából meghatározók. Ez a versenyképességi megállapodás, a védelempolitika, a kohézió, a demográfiai kihívások, az illegális migráció elleni küzdelem, a gazdaságalapú agrárpolitika – jelezte.

Hirdetés

Kiemelte a nyugat-balkáni bővítés fontosságát, melynek a magyar kormány az egyik kezdeményezője volt, most pedig Albániával nyílik meg a csatlakozási tárgyalások lezárásának lehetősége.

Óriási elnökségi eredményként értékelte azt is, hogy rövidesen megszűnhet a belső határellenőrzés Bulgária és Románia irányában, a legfontosabb feladatként azt megjelölve, hogy a versenyképesség területén újra visszategyék az Európai Uniót a térképre.

Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára emlékeztetett arra, hogy Magyarország rendkívüli kihívások közepette vette át az EU Tanácsának kormányrúdját. A magyar elnökség hét prioritást határozott meg, ezek közül a legfontosabb a versenyképesség helyreállítása és a bővítési folyamat folytatása.

Korábban írtuk

Fél év alatt mintegy 250 elnökségi rendezvényt bonyolítottak le, november 7-8-án például Budapesten rendezték meg az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, illetve az informális uniós csúcsot. Ekkor sikerült elfogadni a budapesti nyilatkozatot, amely kijelöli az irányt Európa versenyképessége helyreállításához. Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagsága elől is várhatóan minden akadály elhárult – jelezte.

Szólt azonban az aggasztó brüsszeli fejleményekről is: paktumot kötött ugyanis az Európai Néppárt és az európai baloldal, miközben a régi-új vezetéssel alakult meg az Európai Bizottság. Mindkét esemény világosan megmutatja, hogy Brüsszelben a változás helyett továbbra is a háborúpárti és migrációpárti politikát kívánják folytatni, és külön szomorú, hogy a hazai baloldal és a Tisza Párt is támogatja ezt a politikát – közölte.