Hirdetés

Hétfőn került sor a magyar elnökségi program bemutatójára az Európai Parlament kulturális és oktatási Szakbizottságában, ahol Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Maruzsa Zoltán köznevelésért és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár tájékoztatta a képviselőket az EU magyar elnökségi program célkitűzéseiről, kiemelve a versenyképesség növelését és a demográfiai kihívások kezelését kulturális, oktatás vagy családpolitikai eszközökkel.

Az ülés kapcsán Vicsek Annamária, a Fidesz-KDNP EP-képviselője, a Patrióták Európáért frakció tagja üdvözölte a magyar kormány Európa-szerte elismert köznevelési és családközpontú intézkedéseit. A Tisza Párt képviselőjének „gyáva politikai támadása” kapcsán elmondta: „szégyen, hogy a magyar diákokat és kutatókat ért kirekesztést támogatja és láthatóan minden lehetőséget arra használ, hogy hazája ellen lépjen fel”

Vicsek Annamária rámutatott a magyar kormány széleskörű köznevelési programjainak hatékonyságára. „Az ingyenes tankönyvek vagy az étkeztetési program nem csak az oktatás területén ér el fontos eredményeket, de a családpolitika eszköze is, mivel a családok válláról hatalmas anyagi terheket vállal át a magyar kormány e programokon keresztül – hangoztatta.

A Fidesz-KDNP delegáció szerint, ”Tarr Zoltán, a Tiszta Párt EP-képviselője az elnökségi programot bemutató kormányzati képviselők távozását követően – felháborító módon – hazugsággal vádolta a tájékoztatást.„ Kijelentette azt is, továbbra is támogatják a magyar egyetemistáknak járó Erasmus+ források felfüggesztését, hogy azok ne kerülhessenek ”rossz kézbe„ – olvasható a sajtóközleményben.

Korábban írtuk

Vicsek Annamária hangsúlyozta: ”Elkeserítő és szégyenteljes, hogy a Tisza Párt képviselője – gyáva módon – a kormányzati képviselők távozását követően szólal fel a magyar eredmények ellen. Láthatóan zavarják a magyar sikerek és minden lehetőséget arra használ fel, hogy a magyar érdekek és hazája ellen szólaljon fel az Európai Parlamentben.„

A Tisza Párt európai parlamenti képviselőcsoportjának az MTI-hez eljuttatott sajtóközleménye szerint a szakbizottsági meghallgatáson Hankó Balázs, Maruzsa Zoltán, Schmidt Ádám, ”igyekeztek eredményeket bemutatni, az információk azonban felszínesek voltak, és nem bizonyították, hogy a kulturális sokszínűség, az oktatás fejlesztése vagy a sportfinanszírozás területén valódi előrelépés történt volna.„

Tarr Zoltán, úgy vélte, ”nem lehet az elnökség oktatáspolitikai sikereiről beszámolni annak fényében, hogy a magyar hallgatók többsége továbbra sem részesülhet az Erasmus+ nyújtotta előnyökből, miután a kormány kivezette az egyetemeket és a magyar hallgatókat ebből a közösségből.„

Tarr szerint ”a kormány az elnökségi eredmények bemutatóját belpolitikai propaganda sulykolására használta, a miniszter és az államtitkárok elkerülték, hogy konkrétan válaszoljanak az ország demográfiai hanyatlását, a közoktatás színvonalának súlyos visszaesését firtató kérdésekre.„

A képviselő élesen a magyar kormányt, amiért az EU soros elnökségének hat hónapját elmulasztotta arra használni, hogy megoldja az Erasmus+ forrásokhoz való hozzáférés problémáját. Rámutatott, hogy ez nemcsak a hallgatók, hanem Magyarország jövője szempontjából is kulcsfontosságú. ”Mi másképp fogjuk csinálni. A Tisza vezetésével biztosítani fogjuk, hogy a magyar diákok újra részt vehessenek Európa legjobb oktatási programjaiban„ – jegyezte meg.

Kiemelte továbbá a demográfiai kihívásokat, az alacsony szövegértési szinttel küzdő gyermekek helyzetét, valamint a sportfinanszírozás igazságtalanságait, például a futball kiemelt támogatását a sikeresebb sportágak rovására. Kulturális téren kérdésesnek tartotta az Erkel Színház épületébe tervezett új színház indokoltságát, miközben a kisebb, kormánykritikus színházak támogatás nélkül maradnak.