A jelentés arra utal, hogy az orosz erők 2022 óta nem látott ütemben nyomulnak előre Donbasszban, miközben visszaszerzik a területet az oroszországi Kurszki területen beékelődött ukrán erőktől.

Hirdetés

Vlagyimir Putyin orosz elnök „nem mutatott hajlandóságot arra, hogy tűzszünetről tárgyaljon”, és mivel Donald Trump megválasztott amerikai elnök kevesebb mint két hónap választja el hivatalba lépésétől, Kijev NATO-szövetségesei megpróbálják megacélozni magukat, „mivel a morál kezd elszállni” – írta a Bloomberg.

Bár Trump Ukrajnával kapcsolatos terve nem világos, megválasztásakor azt ígérték, hogy visszafogja a konfliktusra fordított amerikai kiadásokat, és az USA belső ügyeire összpontosít.

A héten Brüsszelben összegyűlt NATO-országok külügyminiszterei megvitatták, hogyan lehetne Kijevet több fegyverrel ellátni – mondták névtelen források a Bloombergnek, megjegyezve, hogy minden terv egyelőre magánjellegű és befejezetlen. A jelentések szerint elkezdték megvizsgálni a konfliktus befejezésének különböző módjait is, beleértve annak megvitatását, hogy milyen biztonsági garanciák védhetnék meg Ukrajnát anélkül, hogy Putyin ellenszenvét keltenék.

Korábban írtuk

„Ezek a megbeszélések annak elismerése közepette zajlanak, hogy az ukrajnai helyzet tarthatatlan, és a tárgyalásoknak hamarosan meg kell kezdődniük”

– jelentette a Bloomberg egy magas rangú nyugati diplomatára hivatkozva.

Az egyik felmerült ötlet egy demilitarizált övezet létrehozása, amelynek biztonságáért európai csapatok lennének felelősek – idézte a hírügynökség egy magas rangú NATO-diplomatát.

Emellett, még ha az Egyesült Államok – Trump újraválasztási kampányretorikájával ellentétben – tartja is az irányt a jövőbeli katonai támogatással kapcsolatban, a növekvő veszteségek jövőre tárgyalásokra kényszerítik Ukrajnát – mondta Samuel Charap, a Rand vezető politológusa a Bloombergnek.

„Ukrajnának nincs elég embere ahhoz, hogy megállítsa az orosz offenzívát, a Nyugatnak pedig a meglévő fegyverkészleteket tekintve nem sok marad, amit adhatna”

– mondta.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev nem érdekelt a NATO-csatlakozásban, ha elveszíti azzal azokat az orosz területeket, amelyek 2014 előtt Ukrajnához tartoztak.

Zelenszkij azonban hétfőn a Kyodo Newsnak azt mondta, hogy Kijev zene területek nélkül is bele tudna egyezni a tűzszünetbe Moszkvával, ha a NATO-tagság garantált lenne.

Ukrajna azon célját, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette katonai blokkhoz, Putyin a konfliktus egyik fő okaként emelte ki. Oroszország feltételei között szerepel, hogy Ukrajna semleges, blokkon kívüli státuszt fogadjon el, atomfegyverektől mentes maradjon, demilitarizálódjon és átessen a nácimentesítésen – mondta az orosz vezető.

(Orosz Hírek)