Németország menedéket nyújthat a törökországi politikai üldözötteknek – jelezte egy keddi lapinterjúban Michael Roth uniós ügyekért felelős német külügyi államminiszter.

Fotó: mti, archív, illusztráció
Fotó: MTI, archív, illusztráció

A szociáldemokrata párt (SPD) politikusa a Die Welt című német lapban közölt interjúban kiemelte: minden törökországi rendszerkritikus gondolkodónak tudnia kell, hogy a német kormány szolidaritást vállal velük. 
    
Arra a kérdésre, hogy Németország hajlandó-e befogadni az üldözött törökországi politikusokat, újságírókat és művészeket, azt mondta, hogy a befogadásról ugyan az illetékes hatóságok döntenek, de fontos rögzíteni, hogy „Németország nyitott a világra, és alapvetően nyitott a politikai üldözöttek előtt”.
    
Az üldözöttek kérhetnek menedékjogot, és ez nem csak az újságírókra vonatkozik – mondta Michael Roth.
    
Az EU-Törökország megállapodással kapcsolatban úgy vélte, hatalmas félreértés alakulhatott ki a török állampolgárok uniós vízumkötelezettségének ügyében, hiszen az EU nem adhat vízummentességet egyfajta ellenszolgáltatásként. 
    
A vízumkötelezettség megszüntetéséhez teljesíteni kell a már jóval a menekültügyi megállapodás előtt rögzített feltételeket. A török fél számos feltételt teljesített, néhányat viszont még nem, így nem hajtotta végre a terrorizmus elleni harcról szóló jogszabályok reformját. Nincs vízummentesség, amíg ez a reform nincsen készen – húzta alá a külügyi államminiszter.
    
A törökországi belpolitikai fejleményekről szólva kiemelte, hogy „semmi köze az európai értékekről, a jogállamiságról, a demokráciáról és a sajtószabadságról alkotott felfogásunkhoz mindannak, ami Törökországban történik”. Ezért „válaszunk a török kormánynak kristálytiszta: ez így nem mehet tovább”.
    
Michael Roth elmondta, arra számít, hogy kedvezőtlen kép bontakozik majd ki a török uniós tárgyalási folyamat alakulásáról szóló jelentésben, amelyet szerdán mutat be az Európai Bizottság. A testület „nagyon higgadtan, nagyon világosan és nagyon kritikusan mérleget von mindarról, ami Törökországban rosszul vagy egyáltalán nem halad előre, és sajnos, sok ilyen ügy van” – mondta.
    
Azonban a csatlakozási tárgyalásokat folytatni kell, mert megszakításuk csak azt eredményezné, hogy „magukra maradnának a nyugatias törökök” – tette hozzá Michael Roth, kiemelve, hogy a török társadalom jelentős része továbbra is európai orientációjú, és sokat remél az EU-tól. „Nem okozhatunk csalódást ezeknek az embereknek, éppen elég nehéz dolguk van Törökországban” – mondta.

(MTI)