Fotó: ShutterStock/Kostikova Natalia, szerk.
Hirdetés

Fontos gondolatokat fogalmaz meg Prohászka Ottokár (1858. október 10., Nyitra – 1927. április 1., Budapest) Elmélkedések az evangéliumról című munkájában. A nagy székesfehérvári megyéspüspök, Magyarország apostola, a honi keresztényszociális konzervatív reformmozgalom atyja ezen alapvető és legtöbbet forgatott kötetét a nagy piarista teológus, Schütz Antal rendezte sajtó alá egy évvel Prohászka halála után. Azóta számtalan kiadást ért meg, időtlen lelki haszonnal forgathatják az olvasók, hiszen a hitetleneket elbizonytalanítja, az Isten-keresőket útba igazítja, a keresztények hitét erősíti és elmélyíti.

Az Elmélkedések az evangéliumról című kötetből vett gondolatai ma is kétségbeejtően időszerűek, ha ugyan nem időszerűbbek, mint Prohászka korában. Világunkat a teremtett világról tudomást venni nem hajlandó cinikus és önző, emberközpontú rossz világnézet uralta el, tudományos és áltudományos, mindenesetre (Hamvas Béla kifejezésével) szcientista babonák fogságában tévelygünk, a megharcolt hit helyett ezoterikus-okkultista miszticizmus-pótlékokkal kábítjuk magunkat, szavainkat, fogalmainkat, tehát gondolatainkat ideológiai alapon prostituáltuk, és így lassan a magunk számára sem tudjuk pontosan, helyesen leírni, elbeszélni a valóságot.

Kapva kapjunk hát az Úrjövet időszaka kínálta esélyen, rúgjuk el magunktól a tévelygést ezidőtájt eszenciálisan megjelenítő, Jingle bellstől hangos plázavilágot, és oszlassuk a bennünk szétáradt homályt, térjünk meg! Mindennap, újra és újra!

„Két advent van, az egyiket ünnepeljük, a másikat éljük. Az egyik emlékünnepe a hálás kereszténységnek, mely beleéli magát a régi évezredek reményébe; a másik adventben mi magunk élünk, hogy megoldjuk a nagy jövendőség feladatát; e részben mi is a homályban élünk, homályban, melyet a végesség, a földi lét, a gyarlóság vet szívre, észre s életre; (…) A mi sűrű adventi homályunk a tévely, a rossz világnézet, a babona, a helytelen fogalmak életről, társadalomról.”

A kalendárium korábbi tartalmai ITT érhetők el.

Korábban írtuk