Fotó: Molnár Gyula
A Tornóczky All Access is fellépett a lemezbemutatón
Hirdetés

Ahogy szakmai berkekben mondják, nagyon erős anyag került a két korongra, amely a nyáron rendezett, 50 koncertből álló esemény hű lenyomata. Rajta olyan előadókkal, mint a korunk gitáros csodagyerekének tartott olasz, Matteo Mancuso két felvételével, vagy a Török Ádám emlékét őrző új Mini együttes, és például Rudán Joe, illetve a Loyal Apple’s Club produkciójával. (Messze nem teljes a felsorolás, jobbnál jobb koncertek jellemezték az idei fesztivált, amely egyébként új helyszínre, a paksi Atomerőmű SE sportcentrumába költözött.)

A szombaton tartott lemezbemutatót sajtótájékoztató kísérte, amelyen a főszervező Gárdai Ádám bevezetőjében először is megköszönte a fesztivál szponzorainak az általuk nyújtott segítséget. Aztán jött Süli János, a térség fideszes országgyűlési képviselője az együttműködés szükségességére hívta fel a figyelmet. Nemcsak arra a közös munkára, amely évről évre lehetővé teszi a fesztivál megrendezését, de arra is, hogy a rendezvény, hagyományaihoz híven, tovább folytatja a kárpátaljai település, Visk támogatását. Palya Gábor, aki Paks felvidéki testvérvárosának, Galántának a főjegyzője, pedig arra utalt, hogy a magyarok mindig is nehezített pályán mozogtak történelmük során, és ez ma sincs másként. Mindez fokozottan vonatkozik a határainkon túli magyarságra. Idevárták volna Visk református lelkészét, Jenei Károlyt is – korábban rendszeres vendége volt a fesztiválnak –, de ő most, az ukrán háborús helyzet miatt, jószerivel a házából sem léphet ki. Dr. Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere azt a magyaros lelkiséget dicsérte, amely nélkül szerinte tető alá sem lehetne hozni a Gastrobluest. Kézdivásárhely – akárcsak Visk, szintén Paks testvérvárosa – és Erdély számára a Duna menti település azonban nem az atomerőművéről, hanem a zenei fesztiváljáról híresült el, mondta az alpolgármester.

Szinte minden felszólaló utalt azokra a különösen nehéz időkre – háborúk, energiaválság, terrorizmus, LMBTQ mozgalom – amelyeket manapság élünk. Többen is elmondták, remélik, mindez nem érinti a paksi rendezvény sorsát. És ha már remény, a szervezők bizakodnak abban is, hogy Paks új önkormányzata sem hagyja magára a fesztivált.  

Nehéz idők? Zuschlag-Nepp Éva evangélikus lelkésznő – az ő templomában is rendez koncerteket a fesztivál – nemcsak a reményről, de a „verekedésről” is beszélt, azaz arról a keménységről, amely megvédi a Gastrobluest, és megvéd minden jó, magyar kezdeményezést. A borász Eszterbauer János pedig – több mint húsz éve támogatja a fesztivált –, innen üzent az üzleti élet sikeres szereplőinek, hogy ha megtehetik, szponzorálják a paksi Gastrobluest. 

Korábban írtuk