Kelemen Hunor kifejtette, a szociáldemokratákból, nemzeti liberálisokból, az RMDSZ-ből, a nem magyar nemzeti kisebbségekből és a Mentsük meg Romániát pártok képviselőiből áll majd a nagykoalíció, amely 63-64 százalékos parlamenti többséggel bír. Ők alakítanak kormányt, és kezdik el szerdán a kormányprogram előkészítését.

Hirdetés

Kelemen Hunor azt javasolta, hogy a román alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztást márciusban ismételjék meg; az új kormány egyrészt az elnökválasztásig dolgozzon ki programot; majd második szakaszban a négyéves ciklus végéig.

Az RMDSZ elnöke kifejtette, véleménye szerint a közös kormányprogramnak a gazdaságra, a biztonságra, az oktatásra és a családpolitikára kell fókuszálnia. Mint mondta, nagy az elvándorlás, a családok szétszakadtak, a társadalom elöregszik.

„Nem lesznek könnyűek az egyeztetések, mindenkitől kompromisszumokra lesz szükség”

– hangsúlyozta. Megjegyezte, míg ők például az egységes adókulcsok hívei, a szociáldemokraták progresszív adózást szeretnének; az RMDSZ a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kkv-szektor megerősítését tartja fontosnak, más alakulatok a „nagyipart” fejlesztenék; a közigazgatási reformot pedig négyen négyféleképpen képzelik el.

Korábban írtuk

Kelemen Hunor hangsúlyozta, mivel bejutott a parlamentbe 34 százaléknyi szélsőséges, magyarellenes erő három frakcióval, számára az elsődleges a magyarság védelme, „a szülőföldön való boldogulás segítése”, csak ezután jön a munkahelyek védelme és a családpolitika.

Az RMDSZ elnöke arról is beszélt, hogy véleménye szerint a nagykoalíciónak egy közös jelöltet kell indítania az elnökválasztáson, aki szélesebb rétegeket képes megszólítani a pártjelölteknél. Véleménye szerint rossz út volt az, hogy a jelenlegi kormánykoalíció két jelöltet indított, mert egyik sem jutott be a második fordulóba. Elismerte, hogy nem lesz könnyű a közös jelölt megtalálása.

Hozzátette, szerinte összesen négyen-öten indulnak majd az elnökválasztáson, mert lesznek függetlenek is