Már Donald Trump elnökségének első napjától jöhetnek a mindent átformáló változások
Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt tervezi, hogy hivatalba lépésének első napján több mint 25 végrehajtási rendeletet ad ki, „drámaian” átalakítva számos kormányzati politikát – írja a Reuters.A végrehajtási rendeletek olyan elnöki utasítások, amelyek az alkotmány keretein belül utasítják az amerikai kormányt, hogy mit és hogyan tegyen. A leköszönő elnök, Joe Biden 2021-es mandátumát 17 ilyen dokumentum aláírásával kezdte, amelyek főként a Trump első mandátuma alatt bevezetett politikákat vonták vissza.
„Az amerikai nép számíthat arra, hogy Trump elnök már az első napon felhasználja végrehajtó hatalmát, hogy teljesítse a kampánykörúton tett ígéreteit”
– mondta Karoline Leavitt, Trump szóvivője szerdán a Reutersnek.
Trump azt mondta tanácsadóinak, hogy „nagyot akar szólni”, és nagyobb léptékben és gyorsasággal akar cselekedni, mint az első ciklusban – közölte két névtelen forrás a hírügynökséggel, elárulva a várható elnöki intézkedések számát. A következő napokban és hetekben további utasításokat fognak kiadni – mondták a források.
A Reuters szerint az első végrehajtási rendeletek közül néhány a bevándorlási szabályok betartatására fog összpontosítani, beleértve a mexikói határon lévő fal építésének folytatását. Bár ez némi ellenállásba ütközhet a demokraták által kormányzott államok részéről, a Biden-kormány idején bírósági úton megállapították, hogy a bevándorlás teljes mértékben a szövetségi kormány hatáskörébe tartozik.
Az egyik tervezett végrehajtási rendelet megszüntetné a születési joggal járó állampolgárságot, amelyet az Egyesült Államok a 14. kiegészítés egy bizonyos értelmezése alapján mindenkinek megad, aki az országban született. Trump tanácsadói a Reutersnek azt mondták, hogy a leendő kormányzat készen áll majd arra, hogy ezt megvédje a bíróságon.
Más pletykált végrehajtási rendeletek a Biden-kormányzat által a „méltányosság” előmozdítása érdekében tett lépések visszafordításáról szólnának, beleértve a transzneműekre vonatkozó szabályokat és a faji preferenciákat, valamint a szövetségi vállalkozók számára kötelező „sokszínűségi képzést”. A külügyminisztérium átmeneti csoportjának egyik forrása egy olyan végrehajtási rendeletet ismertetett, amely a személyazonosság, nem pedig az érdemek alapján vizsgálná felül a felvételi döntéseket.
Stephen Miller, akit nemrégiben jelentettek be Trump politikai kabinetfőnök-helyettesének, állítólag ő koordinálja a végrehajtási utasítással kapcsolatos erőfeszítéseket. Az intézkedések állítólag olyan agytrösztök által benyújtott tervezeteken alapulnak, mint az America First Policy Institute, a Conservative Partnership Institute és a Heritage Foundation.