A december 16-tól hatályos szükségállapot bevezetése lehetővé teszi, hogy a moldovai kormány gyors lépéseket tudjon tenni, és mérsékelje az energiaexportot.

Hirdetés

Moldovába Ukrajnán keresztül érkezik földgáz Oroszországból, Kijev azonban jelezte: nem hosszabbítja meg a Gazprom orosz energiavállalattal kötött tranzitszerződést, amely december 31-én lejár.

Dorin Recean moldovai kormányfő azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök „meg akarja fosztani a Dnyeszteren túli területet a gáz- és áramellátástól, így akarja túszul ejteni az ott élőket és destabilizálni az egész országot”. A parlament döntésével véget akar vetni Moszkva „zsarolásának” – tette hozzá a miniszterelnök.

A moldovai kormány közleményében hangsúlyozta: humanitárius válsághoz és a moldovai villamosenergia-szektor megrendüléséhez vezethet, ha leállnak a Dnyeszteren túli területre érkező gázszállítmányok.

Korábban írtuk

Moldova évente mintegy 2 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól, a szállítmány – egy 2022-es megállapodás óta – teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik, amely Moldova áramellátásnak nagy részét fedezi. A hivatalosan Moldovához tartozó szakadár terület már kedden gazdasági szükségállapotot hirdetett az orosz gáztranzit bizonytalanná válása miatt.

Dorin Recean azt mondta, az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz ügye valójában „álprobléma”, mert vannak más lehetséges szállítási útvonalak is: például érkezhet az orosz gáz a Török Áramlat gázvezetéken keresztül Törökországba, majd onnan Bulgárián és Románián át Moldovába.

A szállítmányok mennyisége azonban kérdéses lehet, mert a Gazprom az alternatív szállítási útvonalak használatának feltételéül szabta, hogy Moldova egyenlítse ki korábbi gázszállítmányokra vonatkozó – orosz számítások szerint több mint 700 millió dolláros – tartozását.