Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Hirdetés

Kérdés persze, hogy ez a kedvező folyamat a negyedév utolsó két hónapjában is megmarad-e – tette hozzá Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az adatokat értékelve.

Úgy tűnik, hosszabb távra elválik egymástól az építőipar egésze, és egy kisebb szegmens, a lakásépítések és lakóépület beruházások útjai – jegyezte meg Juhász Attila az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke, kiemelve, hogy az építőipar szeptemberi adatai azt mutatják, hogy a szektor egésze nem talált magára, addig

a lakáspiacon, és az ahhoz kapcsolódó munkák terén határozottan kezd megindulni a növekedés.

Ez az olló 2025-ben tovább nyílhat, miután a jelenlegi szerződésállományok és az új szerződések értéke azt mutatja, hogy a vállalati, valamint az állami megrendelések elmaradása miatt az építőipari kibocsátás jövőre sem fog számottevően növekedni.

Az építőipari teljesítményt alapvetően négy tényező tudná jobban felpörgetni Regős Gábor elemzése szerint, ezek

Korábban írtuk

  • a hazánknak járó uniós forrásokhoz való hozzáférés,
  • az ipar kilátásainak javulása,
  • az építőipari árak konszolidálódása, hiszen akkor jobban megérné egy-egy beruházás, illetve
  • az önkormányzatok és az állam költségvetési helyzetének javulása.

Az építőipar fellendüléséhez mindenképpen szükség van a gazdasági kilátások javulására, amely jelentős mértékben függ a külső kereslet alakulásától – hangsúlyozta Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője.

Amennyiben ezen a területen fordulat következik be, akkor az ágazat ismét a gazdaság húzóerejévé léphet elő és a beszállítói láncokon keresztül más ágazatok növekedését is dinamizálhatja.

A további részletekről IDE KATTINTVA a Világgazdaság honlapján olvashatnak.