Harmadára csökken Karácsony Gergely tanácsadóinak száma
Módosította a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) a Fővárosi Közgyűlés szerdán, a döntéssel a többi között az eddigi 46-ról 15-re csökkentették a főpolgármester tanácsadóinak számát.A Karácsony Gergely főpolgármester jegyezte javaslatot húsz igennel, tíz nem szavazat ellenében fogadta el a testület.
A módosított szmsz a frakciók számára összesen rendelkezésre álló tanácsadói és adminisztratív státuszt egységesen tíz-tízre emeli.
Továbbá hét napra emeli a rendes közgyűlési meghívó kiküldésének és az előterjesztések közzétételének határidejét, ugyanakkor az alakuló ülés esetén annak gyors összehívását a jövőre nézve megengedi. A módosítással átalakították a hozzászólás szabályait, és rögzítették, hogy a kialakult ülésvezetési gyakorlatnak megfelelően az egyes képviselők hozzászólásai idejét és számát nem korlátozzák. Ugyanakkor a tíz percet meghaladó, illetve a második hozzászólását követő hozzászólások esetén biztosít a módosítás szabályozó eszközöket az ülés vezetője részére.
A jövőben a közgyűlés dönt a Budapesti párbeszéd pontos tartalmáról és lebonyolításának rendjéről.
A módosított szmsz szűkíti a főpolgármester két ülés közötti döntéshozatali jogát. A támogatási szerződéssel, pályázatokkal, beruházási, felújítási okmányokkal, illetve ezekkel kapcsolatos jognyilatkozatokkal összefüggésben a főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés két ülése között csak kisebb értékű ügyekben, vagy akkor dönthet, ha a döntése a Fővárosi Közgyűlés vagy bizottsága által jóváhagyott beruházás, felújítás lényegi műszaki tartalmát nem érinti. Az szmsz a tulajdonosi joggyakorlás és a közszolgáltatási szerződések módosításával kapcsolatban garanciális elemként a feladatkörében érintett bizottsági elnök előzetes tájékoztatását írja elő a két ülés közötti döntéshozatal tekintetében.
Továbbá a rugalmasabb ülésezési rend kialakítása érdekében törli a rendes ülés napjának irányadóként való megjelölését tartalmazó szabályt. Ezzel kapcsolatban Karácsony Gergely a Fidesz kérdésére megerősítette: a továbbiakban is szerdánként hívják össze a közgyűlés ülését.
Az szmsz szűkíti a két ülés közötti főpolgármesteri döntéshozatal lehetőségét azzal, hogy a közszolgáltatási szerződés megkötését kiveszi ebből a körből, így a továbbiakban ebben csak a halaszthatatlanul szükséges módosításra lesz két ülés között a főpolgármesternek lehetősége. Az szmsz hatályon kívül helyez eddig két ülés közötti döntéshozatalra megengedett olyan tárgyköröket, amelyek esetében a halaszthatatlanság igénye a gyakorlatban nem merült fel.
A módosítás elfogadásával a fővárosi önkormányzat önként vállalt feladatait a népegészségügyi célok elérését szolgáló szűrőprogramok szervezésével egészíti ki.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) a javaslat vitájában azt kritizálta, hogy egy nem kapcsolódó napirendhez, a helyszínen osztották ki az szmsz módosítására vonatkozó javaslatot. Így ahhoz módosítókat sem lehet benyújtani, kész tények elé állítja a közgyűlést – mondta.
A képviselők Ordas Eszter (Tisza) javaslatára 20 igen szavazattal, 10 tartózkodás mellett úgy döntöttek, hogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Közművek (BKM), a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) igazgatóságainak megszűnése miatt a közgyűlés tulajdonosi bizottsága dolgozzon ki a vezérigazgatói tisztségekre objektív, átlátható kiválasztási folyamatot.
A közgyűlés határozott arról is, hogy meghirdeti a 2024-2025. évi közösségi költségvetési keretösszeg felhasználására irányuló ötletpályázatot.
A képviselők döntöttek a Fővárosi Környezetvédelmi Alapra érkezett pályázatok támogatásáról. A beérkezett 29 pályázatból 18-at támogattak 27,7 millió forinttal.
Arról is döntöttek, hogy a II. kerületben Pesthidegkút-Ófalu központi terét Búcsú térre nevezik el, a XXI. kerületben pedig utat neveztek el Diebold Hermann csepeli építészről.
A képviselők egyhangúlag elfogadták a főpolgármester előterjesztését a Népliget intézkedési tervéről és egyetértettek Böröcz László (Fidesz-KDNP), I. kerületi polgármester javaslatával, hogy a Népligetben önálló parkőrség szolgálatot állítsanak fel.
Gál József (Podmaniczky Mozgalom) javaslatára úgy döntöttek, fel kell mérni egy Budapest Open Data portál elkészítésének lehetőségeit, ahol a közadatok, döntések, rendeletek, szerződések, adatbázisok, kereshetővé válnak és közzé kell tenni a szerződéseket is. Az elfogadott javaslat kitér a bizottsági ülések videóközvetítésének szükségességére, és arra, hogy kizárólag a Főpolgármesteri Hivatal és a fővárosi tulajdonú cégek és intézmények hivatalos közösségi média oldalain használjon fel a fővárosi önkormányzat közérdeket szolgáló hirdetésekre költségvetési forrást, a személyes és politikusi oldalakon a fővárosi költségvetésből történő hirdetéseket szüntesse meg.
A képviselők elfogadták Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjének javaslatát, hogy vezessenek be az erzsébetvárosi trolibuszok zavarmentes közlekedését elősegítő, a közösségi közlekedést akadályozó szabálytalan várakozás lehetőségét forgalomtechnikai eszközökkel minimálisra csökkentő intézkedéseket. A főpolgármester és Vitézy Dávid közös javaslatára arról is döntöttek, a BKK és a Budapest Közút a VI. és a VII. kerületi önkormányzat és a lakosság bevonásával áttekinti a belső-erzsébetvárosi és belső-terézvárosi forgalomcsillapítás tapasztalatait, és javaslatot tesznek az ott lakók parkolási nehézségeinek enyhítését, a járdák felszabadítását, a közösségi közlekedés járműveinek akadálymentes közlekedését célzó forgalomszabályozási intézkedésekre.