Lengyelország 2023 elején már szállított Kijevnek egy századnyi szovjet korabeli vadászgépet, de a gépek egy részét még mindig megtartja. Zalewski megjegyezte, hogy amíg Varsó nem kapja meg a MiG–29-es flotta leváltására megrendelt, amerikai gyártmányú F–35-ös repülőgépeket, addig a kérdés „lekerült az asztalról”.

Hirdetés

Kijelentette, hogy Lengyelország prioritása saját védelmének megerősítése.

„Ma a legfontosabb célunk a lengyel hadsereg védelmi képességeinek megerősítése, mert úgy gondoljuk, hogy mi már mindent megadtunk, amit tudtunk, és még annál is többet”

– mondta Zalewski, hozzátéve, hogy Varsó továbbra is a lehető legaktívabban támogatja Kijevet.

„De nem tudunk többet adni… a végéhez közeledünk. Megértem, hogy a falba ütköztünk”

– tette hozzá.

Korábban írtuk

Augusztusban Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter megismételte, hogy országa már minden lehetséges fegyvert biztosított Ukrajnának anélkül, hogy saját védelmi képességeit veszélyeztetné. Varsó ugyan amerikai F–35-ös vadászgépeket rendelt a régebbi MiG–29-esek leváltására, de ezeket az újabb gépeket csak 2026-ban szállítják le.

Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása óta Varsó több mint 4,5 milliárd euró segélyt nyújtott Kijevnek, amelynek több mint 70 százaléka katonai támogatás volt – derül ki a német Kiel Intézet adataiból.

Moszkva arra figyelmeztetett, hogy a nyugati katonai támogatások sem változtathatják meg a konfliktus kimenetelét. A Kreml fenntartja, hogy a hadművelet céljai – köztük az ukrán semlegesség, a demilitarizáció és a nácimentesítés – megvalósulnak, és ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen rendezésnek azzal kell kezdődnie, hogy Kijev leállítja a katonai műveleteket, és elismeri azt a „területi valóságot”, hogy nem fogja visszaszerezni az ellenőrzést korábbi területei felett.

(Orosz Hírek)