Amikor egy cég túlzottan próbál megfelelni a sokszínűség és befogadás elveinek
Győzött a normalitás Svédországban
A közfelháborodásnak köszönhetően az SSAB nevű svéd acélipari vállalat visszavonta azt a felhívását, hogy alkalmazottai a „boldog karácsonyt” helyett a „boldog ünnepek” kifejezést használják.Az SSAB nevű svéd acélipari vállalat az intraneten – céges belső hálózat – keresztül arra kérte dolgozóit, hogy a karácsonyi időszakban kerüljék a „boldog karácsonyt” (god jul) kifejezést, és helyette használják a „boldog ünnepeket” (god helg), hogy tiszteletben tartsák a vállalat sokszínűségét és befogadó kultúráját. (A „god helg” jelent kellemes hétvégét is, attól függően, milyen időszakban hangzik el) Hiszen mi lehetne fontosabb annál, mint hogy karácsonyi jókívánságokkal ne sértsük meg senki érzékenységét?
Az ügy december 6-án vált ismertté, amikor Sven Otto Littorin, korábbi munkaügyi miniszter közzétett egy képernyőképet az SSAB alkalmazottainak szóló intranet bejegyzéséről a Facebook oldalán. A bejegyzés arról tájékoztatta a dolgozókat, hogy a karácsony messze nem az egyetlen ünnep ebben az időszakban, és javasolta, hogy inkább a „god helg” (boldog ünnepeket) kifejezést használják, hogy a vállalat minden dolgozója befogadva érezze magát. „Fontos felismerni, hogy kollégáink más ünnepeket is ünnepelhetnek, december egy olyan hónap, amely tele van más kulturális, vallási és világi ünnepnapokkal, amelyeket világszerte ünnepelnek – olvasható az SSAB bejegyzésében, ezért a cég vezetése szerint a „boldog ünnepek” kifejezéssel biztosítható, hogy „mindenki úgy érezze, befogadják és tisztelik, függetlenül attól, hogy miben hisz.”
Felhívásuk hatalmas felháborodást váltott ki Svédországban, nemcsak jobboldali politikusok körében. A Svéd Demokraták a svéd kultúra elárulásának tartja a cég felhívását.
Az, hogy egy részben állami tulajdonú vállalat azt javasolja, hogy a ”boldog karácsonyt„ a ”boldog hétvége” váltsa fel annak érdekében, hogy másokat integráljunk, nem más, mint a saját kultúránk elárulása. Nem szabad alkalmazkodunk azokhoz, akik nem osztják a hagyományainkat – írták közösségi oldalukon. A baloldali Mats Eriksson, a Svéd Szakszervezeti Szövetség vezetője pedig nevetséges és szükségtelen lépésnek nevezte. Egy svéd napilap megszólaltatott egy acélipari dolgozót. Mats Bäcklund, aki 48 éve dolgozik az SSAB-nál, elmondta, ő továbbra is „boldog karácsonyt” kíván kollégáinak, és úgy véli, a vállalatnak nem kellene beavatkoznia az alkalmazottak szóhasználatába. Mats szerint a befogadás nem azon múlik, hogy milyen kifejezéseket használnak, hanem azon, hogy mindenkit egyenlő értékűnek tekintenek, függetlenül attól, honnan származnak.
Az SSAB Facebook-os oldalát elárasztották a felháborodott hozzászólások és dühös reakciók. A legtöbben cinikusan csak boldog karácsonyt kívántak a cég vezetésének, de nagyon sokan fejezték ki felháborodásukat. Többen úgy vélték, a „boldog karácsonyt” kifejezés használata nem sértő, és hogy a vállalat túlzottan próbál megfelelni a sokszínűség és befogadás elveinek. Többen felhívták a cég figyelmét arra, hogy a hagyományok tiszteletben tartása fontos, és hogy a karácsonyi üdvözletek elhagyása nem szükséges a befogadó kultúra megteremtéséhez. Az SSAB válaszában úgy magyarázkodott, hogy nincs probléma a „boldog karácsonyt” kifejezés használatával, céljuk csupán az volt, hogy felhívja a figyelmet a vállalat globális jellegére és a különböző kultúrák tiszteletben tartására.
A liberális Mats Persson, Svédország munkaügyi minisztere is kénytelen volt megszólalni. Szerinte nem lényeges, ki milyen köszöntést használ, de ha egy munkahelyen erős érzelmeket vált ki ez a kérdés, akkor a cégvezetésnek figyelnie kell erre. Hozzátette, Svédországban továbbra is kívánhatnak az emberek egymásnak boldog karácsonyt.
A Riks hírportál értesülése szerint a közfelháborodás miatt a vállalat december 11-én visszavonta felhívását, győzött a normalitás. Azért nem eszik olyan forrón a kását, hiszen a 2021-es adatok szerint Svédország lakosságának hatvan százaléka keresztény. Egy érdekesség a svéd egyházi ünnepekkel kapcsolatban: karácsonykor és húsvétkor a tömegközlekedési járművek „Boldog karácsonyt” vagy „Boldog húsvétot” felirattal közlekednek. Ha ez a svédeken múlik, még egy jó ideig így is marad.