Repülőrajtot vehet a magyar gazdaság 2025-ben
Egyre közelebb kerülünk az orosz–ukrán háború befejezéséhez, ezt tükrözi a jövő évi költségvetés is. Orbán Viktor miniszterelnök korábban azt mondta, „fantasztikus év következhet”, a 2025-ös büdzséből pedig számos részlet kiderül. A Demokrata most összegyűjtötte, mitől pöröghet fel a gazdaság az új esztendőben.Donald Trump és az új amerikai vezetés az orosz–ukrán háború kérdésében szemben áll a háborúpárti brüsszeli elittel – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt egy, a Patriótának adott interjúban, amelyben azt is részletezte, a 2025-ös költségvetés összeállításakor már azzal számoltak, hogy közel kerülhetünk az orosz–ukrán háború lezárásához, azaz békeköltségvetés készült. De mitől lesz fantasztikus a 2025-ös év, ahogy azt a miniszterelnök kijelentette?
Mielőtt elővennénk a jósgömböt, nézzük meg, mi a helyzet most. 2024-et nem a kirobbanó gazdasági sikerekről fogjuk megjegyezni, ugyanakkor az év végére jutottak jó hírek, a Fitch Ratings éppen december első hetében javította negatívról stabilra a magyar gazdaságra vonatkozó értékelését, a minősítés maradt a BBB kategóriában, noha előzetesen azzal is számolni lehetett, hogy a hitelminősítő ront hazánk besorolásán. A Fitch Ratings elemzésében kiemelte a magyar gazdaság stabilitását, az infláció erőteljes csökkentését és a beruházások növekedését. És csakugyan, az infláció két évvel ezelőtt még bőven két számjegyű volt, egy évvel korábban már tíz százalék alá ment, és még némi növekedés után is elmondhatjuk, hogy stabilan 5 százalék alatt maradt.
Maguk a szakértők is gyorsuló gazdasági növekedésre és csökkenő költségvetési hiányra számítanak a következő években. Az átlagos inflációt 2024-ben 3,7, majd 2026-ban 3,4 százalékra várják. A GDP növekedése 2026-ra 3,5 százalékra pöröghet fel a prognózis szerint.
Sokan örülnek majd a kormány intézkedéseinek
Az előttünk álló esztendő ugyanakkor azt ígéri, hogy a fellendülést széles körben, a hétköznapi életében is érezni fogja a lakosság. A kormány a napokban hozott tető alá megállapodást a szakszervezetekkel és a munkaadókkal a minimálbér jelentős emeléséről, így az három év alatt 40 százalékkal nő majd, ami széles körben is hatással lesz a bérekre.
Mivel az infláció miatt jelentősen vesztett értékéből, ezért a kormány hozzányúl a családi adókedvezményhez is, és két év alatt megduplázza a gyermekek után járó adókedvezményt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg ma egy gyermek után 10 ezer, kettő után 20 ezer, három után 99 ezer forint családi adókedvezmény jár, addig 2025. július 1-jétől egy gyermek esetében 15 ezer, két gyermek esetén 30 ezer, három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik az összeg.
Új lakhatási politika kezdődik, hogy a fiataloknak könnyebben juthassanak saját otthonhoz vagy albérlethez, megindul egy nagy kollégiumépítési program is. A vidéki otthonfelújítási támogatás keretében mintegy 3 ezer településen élő akár 400 ezer család számára válik elérhetővé a lehetőség, a program keretében az állam legfeljebb hatmillió forintos kedvezményes hitelkonstrukciót is biztosít, amelynek kamata a támogatás révén jelentősen csökken.
Mindez hatással lesz a gyengélkedő építőiparra is, hiszen a kormány a keresleti és kínálati oldalt egyaránt kívánja élénkíteni.
Ennek már 2025 első negyedévének vége felé érezhető hatása lesz, az ágazati szereplők szerint ekkor indulhatnak meg a szerződéskötések, és ez az év második felében kezdődhet a munka.
A 17–25 év közötti, dolgozó fiatalok akár négymillió forintot is felvehetnek majd a munkáshitelnek köszönhetően, amit szabadon költhetnek el kamatmentesen, ami az életkezdésben segítheti őket. A kormány azzal számol, hogy mintegy háromszázezer fiatal élhet a következő két évben ezzel a lehetőséggel, mivel a korábbi hírekkel ellentétben a munkáshitelre nemcsak a szakmunkások jogosultak, hanem bárki, aki fiatal és dolgozik. Elindul a Demján Sándor-program, amihez fogható segítséget még nem kaptak kis- és középvállalatok Magyarországon.
Miből lesz minderre pénz?
Ahogy arról Orbán Viktor is beszélt a már idézett interjúban, a magyar gazdaság jelentős pénzforrásokhoz jut 2025-ben. Az államadósság kamatterhének mértéke az eddigi 4,5 százalékról 3,5 százalékra csökken. Ez azt jelenti, hogy kevesebbet kell majd a Magyarországon megtermelt pénzből államadósság-törlesztésre fordítani 2025-ben. Emellett most fognak termőre fordulni az elmúlt években hosszas munkával felépített ipari gigaberuházások, amelyek jelentős vérfrissítést hoznak a magyar iparba. 2025-ben nagyjából egy időben kezdi meg a működését a BMW Debrecenben, a BYD Szegeden, a debreceni akkumulátorüzem, de a Mercedes is hamarosan befejezi új kecskeméti beruházását, a paksi bővítés már idén is, pörgött, jövőre sem lesz másképp, és a következő évben működni kezd a Budapest–Belgrád-vasútvonal is. 2025-ben tehát minden együtt lesz ahhoz, hogy újra növekedési pályára álljon a magyar gazdaság.