Fotó: MTI/Ujvári Sándor

Öt év börtönre ítélte költségvetési csalás és magánokirat-hamisítás miatt Stadler József egykori akasztói vállalkozót – negyedik büntetőperében – pénteken a Kecskeméti Törvényszék, az ítélet nem jogerős.

Farkasné Kramolis Andrea tanácsvezető bíró elmondta: Stadler Józsefet mint különös visszaesőt öt év börtönnel sújtotta és öt évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától és vezető tisztség betöltésétől a bíróság. Enyhítő körülménynek tekintették az esetek óta eltelt hosszú időt – 7-10 évet -, amely megközelíti az elévülési időt, valamint a vádlott egészségi állapotát.

A vádirat szerint az egykori vállalkozó 2007 és 2010 között az érdekeltségébe tartozó gazdasági társaságok nevében kibocsátott és befogadott valótlan tartalmú számlák felhasználásával, jogtalan haszonszerzés céljából általános forgalmi adót kísérelt meg visszaigényelni.

Az eljárás során kiderült, hogy a vádban szereplő minden társaság alapítása Stadler Józsefhez köthető. Valamennyit ő irányította és finanszírozta annak ellenére, hogy nem mindegyiknek volt az ügyvezető igazgatója, továbbá a cégek bankszámlái felett is ő rendelkezett.

Megállapították azt is, hogy a közös, solti telephelyen a ruházati nagykereskedelemmel foglalkozó társaságok között nem volt elkülönítve az árukészlet és egyetlen pénztárgépük volt. A cégek bevételei jórészt készpénzes befizetésekből, illetve a társaságok egymás közötti utalásaiból származtak.

A bíró kiemelte: a vádlott az érdekeltségébe tartozó gazdasági társaságok nevében valóban foglalkozott ruházati termékek kereskedelmével, de a beszerzések nem a számlákon feltüntetett mennyiségben és nem a számlákon szereplő eladóktól történtek. Az ügyletek fiktív voltát leplezendő az egyes társaságoknak tagi kölcsönt nyújtott.

Elhangzott, az ügyészség végindítványban módosította a vádat, a társasági adóra vonatkozó részt mellőzte. A vád szerint Stadler József így is több mint 240 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.

Farkasné Kramolis Andrea tanácsvezető bíró hangsúlyozta: enyhítő körülmény, hogy Stadler József idült hasnyálmirigy gyulladásban szenved és cukorbetegsége miatt rendszeresen inzulinra szorul. Emiatt orvosi ellenőrzés mellett szigorú diétát kell követnie. Súlyosító körülmény azonban, hogy már volt büntetve, illetve visszaesőként követte el a bűncselekményeket. Az enyhítő körülmények túlsúlya miatt a törvényi minimumot szabták ki büntetésként.

Stadler Józsefnek meg kell továbbá fizetnie a több mint 600 ezer forint bűnügyi költséget is. Az egykori akasztói vállalkozó a szabadságvesztés felének letöltése után helyezhető feltételesen szabadlábra – mondta a bíró.

Az ítélet nem jogerős: az ügyész ugyanis három nap gondolkodási időt, Stadler József ügyvédje pedig az ítélet hatályon kívül helyezését, védence felmentését kérte.

Stadler József ellen először 1997-ben emeltek vádat. Első fokon kilenc évre ítélték, mert 1993 és 1994 között fiktív számlák felhasználásával és jogtalan áfa-visszaigénylésekkel több milliárd forint kárt okozott az államnak. A Legfelsőbb Bíróság a döntést megsemmisítette és a megismételt eljárásban Stadler négy és fél év fogházbüntetést kapott. 2005 januárjában kedvezménnyel szabadult.

2011-ben folytatólagosan elkövetett csalás kísérlete és más bűncselekmények miatt négy év tíz hónap börtönre ítélték. 2014-ben betegsége miatt büntetését megszakíthatta. Még ugyanebben az évben, októberben csődbűncselekmény miatt két év tíz hónap börtönbüntetést kapott. A két ítéletet a Szegedi Ítélőtábla összbüntetésbe foglalta és 2015 márciusában jogerős ítélete szerint hat év börtönre ítélte Stadler Józsefet. Az egykori vállalkozó végül 2016 februárjában feltételes kedvezménnyel szabadult a Szegedi Fegyház és Börtön nagyfai részlegéből.

Mostani, negyedik büntetőpere különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és magánokirat-hamisítás miatt 2014 novemberében kezdődött.

MTI