Fotó: MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium sajtószolgálata
Szergej Lavrov orosz külügyminisztert fogadja Tamím bin Hamad asz-Száni sejk, katari emir Dohában 2025. február 26-án
Hirdetés

Donald Trump amerikai elnök hétfőn azt mondta, hogy mind ő, mind Vlagyimir Putyin orosz elnök elfogadja európai békefenntartók ukrajnai állomásoztatásának ötletét, ha sikerül megállapodni a háború befejezéséről.

Szergej Lavrov azonban a katari fővárosban tett látogatásán közölte: Oroszország szerdán elutasította mind az ukrajnai frontvonal befagyasztását jelenlegi állapotában, mind pedig európai békefenntartó csapatok állomásoztatását a térségben.

Lavrov szerint Oroszország ellenzi azt a felvetést, hogy egy tűzszüneti vonal válassza el a két felet, amelynek egyik oldala orosz, a másik ukrán.

„Ez nem fog megtörténni” – jelentette ki Dohában.

Kifejtette, hogy az orosz alkotmány rögzíti az ország területét, és eszerint az ukrajnai Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon megyék Oroszországhoz tartoznak, még akkor is, ha nem teljes felettük az orosz csapatok ellenőrzése.

Ukrajna többi részén pedig hatályon kívül kellene helyezni a „rasszista törvényeket” – mondta Lavrov arra utalva, hogy Moszkva szerint az orosz ajkúakat diszkriminálják Ukrajnában.

Lavrov arról is beszélt, hogy az orosz és az amerikai küldöttség csütörtökön Isztambulban találkozik ismét, hogy megvitassák, hogyan állítsák helyre a diplomáciai viszonyt.

Korábban írtuk

„Megvitatjuk majd azokat a rendszerszintű problémákat, amelyek az előző amerikai kormányzat törvénytelen tevékenysége következtében halmozódtak fel, hogy mesterséges akadályokat gördítsenek az orosz nagykövetség munkája elé, amit mi természetesen viszonoztunk, és szintén kényelmetlen körülményeket teremtettünk a moszkvai amerikai nagykövetség munkájához” – jelentette ki Lavrov újságíróknak nyilatkozva.

Moszkvának nincs nagykövete Washingtonban, amióta az előző nagykövet tavaly októberben távozott posztjáról.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter nemrég közölte, hogy az ukrajnai konfliktus lezárását célzó tárgyalások részeként magas szintű munkacsoportok fognak dolgozni a két ország washingtoni, illetve moszkvai diplomáciai képviseleteinek helyreállításán.

Az orosz külügyminiszter a Gázai övezettel kapcsolatban kijelentette, hogy a palesztin nép áttelepítése a területről más régiókba „időzített bomba” lenne a Közel-Kelet számára.