Sasok, számok, szárnyalások
Üzenetet kaptunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől (MME), amely szerint elkészült a 2025. évi sasleltár összesítése.Emlékeztetnünk kell olvasóinkat arra, hogy 2009-ben összesen 180 pár rétisas élt hazánkban, ami összesen 360 egyedet jelenthetett. A szakemberek 2006-ban még igencsak aggasztó helyzetről beszéltek, vészhelyzetről beszéltek akkor, nemcsak a számok okoztak fejtörést, hanem a tendencia és a sasok pusztulásának oka is. Mert 2006-ban 12, 2007-ben 8, 2008-ban pedig már 17 megmérgezett parlagi sasról szerzett tudomást az MME. Nemcsak a parlagi sasokat pusztították akkoriban ismeretlen tettesek, de abban az évtizedben megöltek 93 rétisast, és több mint ezer más, védett madarat is.

Akciók, mentőprogramok indultak a sasok védelmére, amelyek aztán látványos eredményt hoztak.
Ma 988 rétisas, 732 parlagi sas, és 3 szirti, valamint 8 feketesas él Magyarországon.
Számunkra elsősorban a rétisas és a parlagi sas a fontos, a szirti és a fekete sas meglehetősen ritka mifelénk. Egyébként az Európában található parlagi sasok kétharmada hazánkban fészkel.

A magyarországi leltárt 22. alkalommal rendezték meg most a szakemberek. Ehhez járult az a csak sas-szinkronnak nevezett felmérés, amely a Kárpát-medencében, tágabb értelemben a Közép-Európában élő ragadozó madarakról igyekezett képet kapni. Ebben hat ország több mint 600 megfigyelője vett részt.
A hazánkban található 988 réti-, és 732 parlagi sasról már beszéltünk… Számuk a kelet-európai régióban eléri az 1308 (réti sas) és a 879 (parlagi sas) példányt. Hozzá kell tenni, hogy a számok akár hazai, akár regionális viszonylatban, visszaesést mutatnak. A rétisas esetében ez 400 példányt jelent. Ráfoghatjuk a klímaváltozásra, a rendelkezésre álló táplálék csökkenésére, de magára a felmérés módszertanára is, amely természeténél fogva bizonyos hibahatárokkal dolgozik.
A magyar leltár és a nyolcadik alkalommal megrendezett szinkron vizsgálódásai egyébként 17 madárfajra terjedtek ki. A hazai madárbarátok és szakemberek igyekeztek felmérni többek között a magyarok számára különösen fontos kerecsensólyom és a vándorsólyom egyedszámát is. Most a tavalyi 71-gyel szemben 85 kerecsensólymot regisztráltak, ami jelentős növekmény. A vándorsólyom esetében már nem ilyen kedvező a helyzet. Korábban 50, most viszont csak 42 madarat figyeltek meg.
