A parlament az alkotmány tiszteletben tartására szólította fel az államfőt
A cseh parlament alsóháza szerda este hazugnak minősítette Andrej Babis pénzügyminisztert, és felszólította Milos Zeman államfőt, hogy tartsa tiszteletben az alkotmányt.A cseh parlament alsóháza szerda este hazugnak minősítette Andrej Babis pénzügyminisztert, és felszólította Milos Zeman államfőt, hogy tartsa tiszteletben az alkotmányt, haladéktalanul tegyen eleget Bohuslav Sobotka kormányfő Babis menesztésére vonatkozó javaslatának.
A képviselőház az ellenzéki jobboldali Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a TOP 09 pártok kezdeményezésére tartott rendkívüli ülést, amelynek egyetlen napirendi pontját Andrej Babis nyilvánosságra került, ismeretlenek által készített hangfelvételei képezték.
Babis a hangfelvételeken arról beszél a legnagyobb példányszámú cseh napilap, a Mladá Fronta Dnes egyik újságírójával, hogyan és mikor kellene nyilvánosságra hozni a politikai ellenfeleit érintő, állítólag azokat kompromittáló anyagokat.
A mintegy nyolc órás, indulatos és személyeskedésekkel teli vita után, amelyben Babist csak az ANO és az ellenzéki Úsvit mozgalom képviselői védték, a parlamenti alsóház a nyolc határozati javaslatból hármat fogadott el.
A két jobboldali ellenzéki párt – az ODS és a TOP 09 – javaslata alapján elfogadott két határozat megállapította, hogy Andrej Babis nyilvánosan hazudott, amikor azt állította, hogy a tulajdonában lévő médiát nem használja saját politikai céljaira, emellett felszólította Milos Zeman államfőt, tartsa tiszteletben az alkotmányt, s menessze Babist, ahogy azt a kormányfő előterjesztette.
A harmadik, kommunista párti javaslat alapján elfogadott határozat megállapította, hogy a rendkívüli parlamenti ülés nem oldotta meg, hanem elmélyítette a belpolitikai válságot. Egyúttal felszólította a kormányfőt, hogy a parlamentben adjon magyarázatot a kormányválságra, és ismertesse megoldási javaslatát.
Az esti órákban Prágában, Brünnben és néhány más városban tüntetésekre került sor az államfő és a pénzügyminiszter, Andrej Babis ellen.
A tüntetések résztvevői – Prágában számukat 20 ezerre, másutt néhány százra becsülte a rendőrség – bírálták Zeman és Babis viselkedését, követelték az alkotmány betartását, s hogy az államfő azonnal menessze a pénzügyminisztert, illetve mondjon le. A tüntetéseket olyan civil személyiségek és szervezetek hívták össze, akik hosszú ideje Zeman nyílt politikai ellenfeleinek számítanak.
Pavel Belobrádek, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) elnöke előzőleg, még délelőtt a koalíciós tanács ülése után közölte, hogy a kormánykoalíció egyik pártja sem kívánja jelenleg felmondani a koalíciós szerződést.
A koalícióban éles ellentétek vannak Andrej Babis kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter, az ANO mozgalom elnökének tisztázatlan pénzügyeivel kapcsolatban, amelyek miatt Bohuslav Sobotka szociáldemokrata kormányfő javasolta a miniszter menesztését. Babist adócsalással vádolják, illetve azzal, hogy a napokban nyilvánosságra derült, ismeretlenek által titokban készített hangfelvételek szerint saját politikai céljaira próbálta meg felhasználni a tulajdonában lévő sajtót.
Belobrádek elmondta: az ANO a koalíciós szerződés felmondására szólította fel a Cseh Szociáldemokrata Pártot (CSSD), mondván, hogy a Babis lemondására tett javaslatával megsértette azt. A viták ellenére mindhárom párt megerősítette, hogy a koalíciós kormányzást az októberre kiírt képviselőházi választásig folytatni kívánják.
A koalíciós tanács tárgyalását követően ülést tartott a cseh kormány, amely viták után, de jóváhagyta Milos Zeman államfő kínai munkalátogatását, amelyet május 11-től 18-ig tart. A kereszténydemokraták felszólították az államfőt, hogy tekintettel a válságos belpolitikai helyzetre halassza el kínai látogatását.
Zeman ezt alaptalannak minősítette, a cseh ipari kamara, valamint a vállalkozói szövetség is kiálltak az elnök mellett. A CSSD három minisztere – a belügyi, a külügyi és az egészségügyi tárcák vezetői – viszont közölték, hogy az eredeti tervektől eltérően nem utaznak Zemannal Kínába.
Zeman továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy Babis ügyével csak Kínából történt visszatérése után fog foglalkozni, ami széles körű bírálattal találkozott a cseh miniszterelnök és az ellenzéki pártok részéről is.
Milan Stech, a szenátus elnöke a közszolgálati televízióban kijelentette: amennyiben Zeman jövő keddig, május 16-ig nem dönt Babis menesztéséről, a szenátorok egy csoportja az alkotmánybírósághoz fordul és eljárást kezdeményez az államfő ellen kötelességei súlyos megsértése miatt.
MTI