Aki nem lép egyszerre
Olyan javaslat született nemrég német kormányzati körökben az unió számára, amelyet mintha Magyarországra szabtak volna.Olyan javaslat született nemrég német kormányzati körökben az unió számára, amelyet mintha Magyarországra szabtak volna. A hazai ellenzék azt kiáltotta: na végre! A jobboldali szavazók viszont úgy érzik, egyre erőszakosabban zsarolja, fenyegeti a brüsszeli elit a magyarokat.
A hazai balliberális média szerint arról van szó, hogy 2020 után nem kapnak támogatásokat a kohéziós alapból azok a tagországok, amelyek vétenek a Brüsszelben megfogalmazott jogállamisági elvek és feltételek ellen. Leginkább Magyarországot és a lengyeleket emlegetik, de a csehek is könnyen bekerülhetnek a körbe, hiszen az EU épp mostanában fogalmazott meg kemény kritikát Prágával szemben, mert csupán tizenkét migránst fogadott be a számára előírt 2691 fővel szemben. És többet nem is hajlandó befogadni…
Háborús logika
Csak hogy tudjuk: a brüsszeli kohéziós alap 2014 és 2020 között összesen 63,4 milliárd eurót fizet ki a jogosult tagországok részére. Mi valamivel több mint hatmilliárd eurót kapunk, a lengyelek pedig 23 milliárdot. Komoly összegekről van szó tehát, és idehaza, de a lengyeleknél is azzal érvel az ellenzék, hogy ha a kormány politikai vétségei, migránsügyben mutatott makacssága miatt elesünk ezektől az összegektől, akkor azt megérzi majd kínos életszínvonal-csökkenésén keresztül a választópolgár. Az ő kezében van a döntés joga, csak a megfelelő helyre kell tennie az x-et jövő tavasszal nálunk, a lengyeleknél pedig 2019-ben.
Mindez így önmagában komoly fenyegetés, mondta a Demokratának Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója, hozzátéve, hogy pillanatnyilag csak igen bonyolult procedúra útján lehetne megvonni a kohéziós támogatást bármelyik országtól, nem beszélve arról, hogy ehhez a tagállamok egyöntetű döntésére lenne szükség, Varsó és Budapest viszont nyilvánvalóan megvédené egymást a vétójával. Ezért is indítványozza azt a német javaslat, hogy 2020 után a pénzek megvonásához ne egyöntetű szavazás, hanem egyszerű többség is elegendő legyen az Európai Tanácsban.
Vitán felül áll, hogy a koncepció a megvonások tekintetében a második világháborús terrorbombázások logikáját követi. Churchill úgy vélte, ha kellő erővel támadják a szövetségesek a német nagyvárosok polgári lakosságát, az egy idő után fellázad és elkergeti a vezetőit, illetve kikényszeríti a minél előbbi fegyverletételt. A mi esetünkben a megvonások miatt fellépő éhség okán kellene elzavarniuk a szavazóknak az Orbán-kormányt.
Soros ötlete
Akár a véletlen műve is lehet, hogy épp most látott napvilágot a német javaslat, de az már nem az, hogy mindjárt nagydobra is verte a koncepciót a hazai ellenzéki média. Elkezdődött a jövő évi választási kampány, és balliberális megítélés szerint épp itt az ideje megvonásokkal, büntetésekkel ijesztgetni a választókat. Másrészt forró őszre gyúrnak Soros civiljei, akik úgy gondolják, hogy fokozza akcióik hatékonyságát minden Brüsszelből küldött fenyegetés. Józan elemző persze pontosan látja, hogy Magyarországon nem hoz meglepetést a 2018-as választás.
A lengyeleknél viszont… Ott mindössze nyolcmandátumos többséggel bír a jelenlegi kormány, a Kaczyński-féle Jog és Igazságosság, magyarázta Szalai Attila Lengyelország-szakértő. Igaz, Kaczyński pártja most 34 százalékon áll a közvélemény-kutatások szerint, fő ellenfele, a Polgári Platform, amelyet Donald Tusk neve fémjelez, csak 24 százalékon, de Tusk mögött ott az Európai Tanács, amelynek ő az elnöke, és ott van George Soros is, aki szinte számolatlanul önti a pénzt a lengyel civil mozgalmakba is. Ha a Polgári Platform átvenné a kormányzást 2019-ben, az Magyarországra nézve kínos lenne. Korábban Brüsszel utasítására simán nekiment az Orbán-kabinetnek az akkor kormányon levő Polgári Platform. Hetekig zengedezett erről a diadalról a hazai balliberális média.
Ebben a szimfóniában Soros írta a prelúdiumot. Arról beszélt, hogy évente legalább másfél millió migránst kellene befogadnia Európának, és két lehetőséget javasolt a folyamat pénzügyi fedezetére. Kérjen tőle kölcsönt az EU, vagy állítsa le a mezőgazdasági támogatások kifizetését (ez 100 milliárd eurót tesz ki 2014 és 2020 között), és fedezze ebből a migránsok befogadását.
A német javaslat épp Soros brüsszeli látogatása után néhány nappal került nyilvánosságra. Véletlen lenne? Tény, hogy tizenöt EU-tagország – a szegényebbek – jogosultak kohéziós támogatásokra, melyeket infrastrukturális fejlesztéseikre, valamint környezetvédelmi és energetikai projektjeikre használhatnak fel.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász is egyetért azzal, bármi is motiválta a javaslat alkotóit, abban benne volt az engedetlenek, a szuverenisták megregulázásának lehetősége. Brüsszel a lengyel alkotmánybírósággal kapcsolatos nüanszok miatt piszkálja Varsót. A hollandoknak alkotmánybíróságuk sincs, nekik azonban nem szól egy szót sem. A javaslat elfogadása komoly lépés lenne a föderális Európa, vagyis az Európai Egyesült Államok megteremtése felé. Megvan már a gazdasági integráció, a pénzügyi integráción még dolgozni kell egy keveset, de a kohéziós pénzek elvonásának lehetősége már megnyitná az utat a teljes politikai integráció felé. Hiszen a legdacosabb országokat is be lehetne állítani a sorba vele.
Kína már vár
Ahogy az lenni szokott, a hazai ballib média természetesen manipulálta az eredeti információt. A német javaslat büntető jellegét hangsúlyozta, mintha egyenesen Orbán Viktor „diktatúráját” akarnák vele lezárni a koncepció alkotói. Kovács István szerint viszont egy régóta asztalon levő pénzügyi kérdésről van szó, a gazdag EU-tagországok a költségvetési ciklus végén, azaz 2020-ban meg akarják szüntetni a kohéziós alapot. Ifjabb Lomnici Zoltán mindehhez hozzátette, hogy az amúgy is megszűnt volna – a mezőgazdasági támogatásokkal együtt –, a kérdés éppen az, hogy megmaradjon-e a jövőben is a felzárkóztatási alap, és ha igen, akkor milyen formában. A németek, akiktől a javaslat származik, mindenképpen szeretnék megtartani, ezért több olyan elemet építettek a tervezetbe, ami kompromisszumot kínál az ellenzőknek. Például azt, hogy ezentúl az alap pénzei minden tagállam számára elérhetők lennének.
De az is érdekes ajánlat, hogy a befagyasztásokról ezentúl egyszerű többséggel dönthetne az ET, és ugyancsak vonzó lehet, főként a magállamok számára, hogy a politikai renitenseket, például a magyarokat és a lengyeleket pórázon lehet tartani vele, és így végre megoldódhatna a migrációs válság Brüsszel és a centrumországok hite szerint.
A legfőbb német gazdasági szereplők viszont berzenkednek. Simon János politológus úgy véli, ők nagyon is érdekeltek a kohéziós alap fenntartásában, mert így vagy úgy, de multinacionális cégeiken keresztül az ő zsebükbe kerül végül a magyaroknak kiutalt támogatás jelentős része. Azért nem értenek egyet, hogy az unió jogállami ostorként alkalmazza a megvonásokat, mert akkor az elvont pénz nem kerül vissza a nyugati gazdasági szereplőkhöz, így a németekhez sem. A megvonás Simon János szerint is kétélű fegyver, hiszen Kína csak arra vár, hogy benyomulhasson pénzével a kiéheztetett és kiközösített zónába, Magyarországra, Lengyelországba és egyáltalán, a közép-kelet-európai térségbe.
Ezért is keltett elfojthatatlan undort a brüsszeli elitben és a hazai ballib táborban Orbán Viktor nemrég lezajlott kínai látogatása. Pár napja pedig az Országgyűlés elnöke, Kövér László járt ott, hogy teljes és félreérthetetlen legyen a Brüsszelnek szóló üzenet: nem félünk. Nem tetszik a magyar gazdaság négyszázalékos növekedése sem. Nemcsak azért, mert végképp esélytelenné tesz egy jövő évi hatalomváltást, legalábbis demokratikus úton, de azért sem, mert minél erősebb egy ország, annál nehezebb a pórázt a nyakába erőltetni.
Sinkovics Ferenc