Kit sikerül még megvennie Simicska Lajosnak?
A Fidesz szerint jelenleg egyértelműen a pártok fekete finanszírozását lehetővé tévő rendszer működik, amit mindenképpen kezelni kívánnak.A Fidesz szerint jelenleg egyértelműen a pártok fekete finanszírozását lehetővé tévő rendszer működik, amit mindenképpen kezelni kívánnak – közölte a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője a rendkívüli parlamenti ülésnapról tartott sajtótájékoztatón, kedden Budapesten. A Fidesz elnökségi ülésen tárgyalt a kérdésről.
Kósa Lajos elmondta, az „ügy” kezelésre szorul, hiszen az LMP Simicska Lajoshoz köthető cégektől 12 millióért 150 helyet, míg a Jobbik saját bevallása szerint 24 millióért mintegy 3600 plakáthelyet bérelt. „Ordít, hogy ez korrupció”, s olyan, a pártok fekete finanszírozását lehetővé tévő rendszer működik, amit az ellenzék fenn kíván tartani, a Fidesz ugyanakkor szeretné a helyzetet kezelni – mondta. Hozzátette: minden javaslatra nyitottak, ami a korrupciót megfékezi. Szerinte ha nem lesz változás, az azt jelentené, hogy „mindent szabad”.
Úgy fogalmazott: aki nem fogadja el a pártok fekete finanszírozását lehetetlenné tevő szabályozást, az a korrupció pártjára áll. Szerinte a változtatásokat elvető ellenzéki pártok kiírták magukra, hogy „gyertek kedves milliárdosok, olcsók vagyunk, nagybani árat is felszámolunk”. Úgy látszik, van, akit Simicska, illetve a Jobbik meg tud győzni arról, hogy a korrupció fenntartása fontos – mondta Kósa Lajos.
Mint mondta, a Jobbik az egész Simicska-ügyet nem valamiféle múló elmezavarként, botlásként értelmezni, hanem teljesen tudatosan „ráálltak a korrupció politikájára”, azt képviselik, hogy a pártot lehessen feketén finanszírozni.
Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke jelezte, támogatni tudják, hogy a választási eljárási törvényben rögzítsék, a kormány a jövőben semmilyen formában ne folytathasson kampánytevékenységet kampányidőszakban.
Hozzátette: az MSZP azon javaslata ugyanakkor elfogadhatatlan és alkotmányellenes, amely szerint csak azoknak a szervezeteknek, jogi személyeknek és magánszemélyeknek legyen joguk bármilyen politikai véleményt bemutatni, amelyek kampánytámogatottként önmagukat regisztrálják; azokat a szervezeteket, amelyek uniós pénzhez vagy költségvetési forráshoz jutottak, kizárnák. Gulyás Gergely azt mondta, az az álláspontjuk, hogy miután a választási kampánytevékenység egyértelműen a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység, abból senkit nem lehet kizárni, mert az a véleménynyilvánítási szabadság korlátozását is jelentené.
Ha a Társaság a Szabadságjogokért a választási kampány alatt olyan sajtótájékoztatót tart, amelyen azt mondják, Magyarország megítélése romlott a kormányzati politika miatt, akkor ez a választói akarat befolyásolására alkalmas – hozott egy konkrét példát az MSZP javaslatával kapcsolatban.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hajlandók az átláthatóságot célzó minden javaslatot támogatni. Arra is készek, hogy korlátozzák vagy akár tiltsák, hogy civil szervezetek politikai hirdetéseket vagy reklámokat tehessenek közzé, de a véleménynyilvánítás szabadsága az állampolgároknál és civil szervezeteknél nem korlátozható semmilyen formában – mondta.
Kitért arra is: megdöbbenve tapasztalták, hogy egy olyan javaslat is megjelent a szocialisták indítványai között, amelyről korábban a Fidesz-frakció kezdeményezésére ötpárti egyeztetés volt, és azt az ellenzéki pártok elutasították. Eszerint azok a pártok, amelyek nem érnek el egy meghatározott eredményt a választáson, fizessék vissza az állami kampánytámogatást. A Fidesz szerint ennek 0,5 százaléknak kellene lennie, az MSZP 1 százalékot javasol, valamint személyes, egyetemleges és vagyoni felelősséget a pártvezetés részéről. Az utóbbit el tudják fogadni, de nem szeretnének senkit kizárni, és azt magukra venni, hogy a most megalakuló törpepártok közül bárkit kirekesztenének – közölte.
Jelezte: a módosító javaslatokról az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága pénteki ülésen tárgyal majd.
Kósa Lajos arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint Botka László, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje nem támogatja a plakáttörvényhez módosító javaslatok benyújtását, azt mondta: Botka László „számos korrupciós botrány főhőse volt”, nem áll távol tőle ez a gondolkodásmód. Lehet, hogy arra gondolt, jó lesz az MSZP-t fekete pénzekből finanszírozni, „b” lehetőség, hogy Simicska Lajos keze idáig elér – jegyezte meg.
Gulyás Gergely az amerikai külügyminisztériumnak a civil törvénnyel összefüggésben megfogalmazott véleményéről azt mondta, tárgyi tévedésektől hemzseg, és visszautasítják az abban foglaltakat. A magyar jogszabály senkit nem bélyegez meg – jelentette ki a kormánypárti politikus.
MTI