Már láthatják a látogatók a Nyíregyházi Állatpark nemrégiben született sárgaszakállas makiját (Lemur fulvus mayottensis).

Fotó: MTI, Balázs Attila


Fotó: MTI, Balázs Attila

Az országban csak itt élő tenyészcsapat igen szapora, a háromhetes aprósággal együtt már kilenc maki él a sóstógyógyfürdői állatparkban – közölte Révészné Petró Zsuzsanna, az intézmény osztályvezetője, szóvivője az MTI-vel.
    
A kölyök 130 nap vemhesség után született, jelenleg még anyja hasán csimpaszkodva tölti mindennapjait. Egyelőre anyatejjel táplálkozik, de két-három hét múlva már kóstolgatni fogja a zöldségeket, az édes gyümölcsöket és a leveleket. A tenyészcsapat tagjait a park makierdejében testközelből tekinthetik meg a vendégek, az állatok hatalmas szárazföldi hüllőkkel és sarkantyús teknősökkel élnek közös kifutóban.
    
A sárgaszakállas makik a barna makik családjába tartoznak és ott külön alfajt képviselnek. Latin nevükben a mayottensis kifejezés arra utal, hogy természetes élőhelyük Madagaszkártól mintegy 400 kilométerre Majotte-szigetén található. Gyűjtőnevük, a lemur pedig a lemures (szellemek) szóból származik, mivel az egykori, első európai felfedezők szellemeknek hitték őket és a többi makifélét: a lombok sötétjében ugyanis csak a kiáltásukat hallották és rikító sárga szemüket látták.
    
A szinte folyamatosan mozgásban lévő főemlősök, idejük nagy részét a lombok között töltik, de alkalmanként lemerészkednek a földre élelem után kutatni. Kínosan ügyelnek a tisztaságra, nemcsak az utódok, hanem egymás bundáját is rendszeresen ápolják. Négy alsó metsző- és két szemfoguk úgynevezett fogfésűt alkot, valamint hátsó végtagjuk második ujján karmot viselnek; ezekkel távolítják el egymásról a meglazult szőrszálakat és az esetleges élősködőket.

MTI