Az orvos válaszol
A fogyókúrázóknak várniuk kell
Az egész Európában hiánycikknek számító Saxenda injekció nem a cukorbetegség kezelésére, hanem fogyasztásra törzskönyvezett gyógyszer, amelyet a házi-, illetve a szakorvos írhat fel indokolt esetben. Bár egyes cukorbetegeknek szánt injekciók jelenleg szintén nem kaphatók a patikákban, ezek a gyógyszerek könnyen helyettesíthetők más készítményekkel. A Saxenda hiánya a sajtóhírekkel ellentétben egyáltalán nem okoz zavart a kettes típusú diabéteszes betegek gyógyszerellátásában – nyilatkozta a Demokratának dr. Balogh Illés Gyula endokrinológus, nőgyógyász.– Mióta nem kapható a testsúlycsökkentésre használt Saxenda injekció?
– Mintegy két hónapja hiányzik a patikák polcairól.
– Hogyan hat?
– Az előre töltött injekciós tollban levő liraglutidtartalmú gyógyszer az étvágyat szabályozó receptorokon keresztül hat, fokozza a teltségérzést és csökkenti az éhségérzetet. Hatékony orvosság, hiszen fél év alatt akár 18 kilogrammos fogyást is el lehet érni vele. Használata mellett rendszeres testmozgás javasolt. Vényköteles injekció, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nem támogatja, így önköltségi áron egyhavi adagja mintegy 40 ezer forintba kerül.
– Mikor írhatja fel a háziorvos, illetve az endokrinológus?
– 30 kg/m2 feletti testtömegindex (BMI) esetén. Társbetegségek, mint például a magas vérnyomás, illetve koleszterinszint, valamint obstruktív alvási apnoé nevű légzési probléma jelenlétekor, és 27 kg/m2 fölötti BMI-nél már javasolható. Egyéb esetben nem írhatja fel az orvos.
– A sajtóban megjelent hírek szerint a gyártáskapacitásbeli problémák mellett azért sem kapható, mert boldog-boldogtalan használja. Sokan egyenesen a celebek fogyókúrás csodaszerének tartják és úgy vélik, hogy az orvosok nem csak indokolt esetben írják fel. Ráadásul állítólag illegálisan online is beszerezhető. Valóban léteznek ezek a kiskapuk?
– A liraglutidtartalmú gyógyszer csak gyógyszertári forgalomban, személyre szabottan, receptre szerezhető be, és kizárólag orvosi kontroll mellett alkalmazható. Mellékhatásként allergiás reakciót válthat ki, hasnyálmirigy-gyulladást okozhat. A hazai betegek nem tudnak annyit elfogyasztani belőle, hogy ennek okán áruhiány keletkezzen az egész kontinensen. Az ezzel kapcsolatos információkat nem tartom életszerűnek. A jelentős túlsúllyal küszködő betegek kezelése ugyanakkor szintén fontos, hiszen enélkül magas vérnyomás, szívérrendszeri betegségek megjelenése vagy súlyosbodása veszélyeztet.
– Az elmúlt hetekben az a médiahír is borzolta a kedélyeket, hogy a cukorbetegek azért nem jutnak hozzá a gyógyszereikhez, mert a fogyni vágyók felvásárolták előlük a készleteket. Valóban veszélyben vannak ilyen szempontból a kettes típusú diabéteszes betegek?
– Különbséget kell tenni a fogyókúrázók és a cukorbetegek számára törzskönyvezett gyógyszerek között. Utóbbiak elsősorban nem a testsúlyvesztést célozzák, de tagadhatatlanul van fogyást előidéző mellékhatásuk is. Elképzelhető, hogy a Saxendáéval azonos hatóanyagú, de kisebb dózisban adható Victoza éppen ezért vált hiánycikké. Szintén eltűnt az Ozempic nevű injekció, de kiválthatók más gyártók azonos hatástani csoportba tartozó készítményeivel, ezenfelül az Ozempic már tabletta formájában is létezik. Összesen 8-9-féle diabéteszinjekció kapható a gyógyszertárakban, tehát ha egy vagy kettő éppen hiányzik, akkor is van helyette többféle alternatíva. A kifejezetten testsúlycsökkentésre szánt injekciónak azonban jelenleg nincs helyettesítő gyógyszere.
– Mikorra ígérik?
– A dán gyártó előrejelzése szerint február végéig várni kell rá, de hiánya a cukorbetegeknek felírt medicinákhoz viszonyítva nem életbevágó.