A hajhullás üzenete
Nem minden hajhullás kóros. Például a tavaszi erősebb hajvesztésnek az ilyenkor fokozottabban működő pajzsmirigy az oka. Szintén nem kóros az erősebbik nem boltíves, illetve „pilises” hajvesztése a fejtetőn, amely azt mutatja, kellő mennyiségű tesztoszteronjuk van.
Kóros az, ha a haj marokszámra, vagy foltokban hullik, ha a minősége, a tapintása, a fénye, megváltozik. Nőknél rendellenesnek tekinthető, ha hajhatáruk nem egyenes, ha boltívessé válik.
Fokozottabb hajhullást okozhat a vashiány, az A- és az E-vitamin, vagy a kéntartalmú esszenciális aminosavak hiánya. Ezeknek veszélye elsősorban a fogyókúrázókat és a dohányosokat fenyegeti.
Sajnos a mai ember bélnyálkahártyája a megváltozott környezet miatt általában károsodott, bélflórája már nem nyújt védelmet, ami pedig lehetővé teszi a kórokozó mikrobák megtelepedését. Bizonyos gyógyszerek, mint például a bétablokkolók, a fogamzásgátlók szintén fokozott hajhullást okozhatnak.
A hajhullásnak hormonális oka lehet a pajzsmirigy csökkent, de túlzott működése is. A stressz, a lelki megrázkódtatás, a depresszió is hirtelen őszülést, hajhullást okozhat. Ilyenkor az erek összehúzódása miatt a hajhagymák vérellátása szenved kárt.
Az okok felderítéséhez minden esetben góckutatást kell végezni. A góc akkor alakul ki a szervezetben, ha egy mikroba (gomba, vírus, baktérium, egysejtű) okozta helyi gyulladást a szervezetünk nem tudja legyőzni, csak lokalizálni képes. A leggyakoribbak a fogászati gócok, de gócként nagy szerepet játszhat az orrgarat, elsősorban az arcüreg, valamint a tünetet nem okozó epehólyag-gyulladás is.
A góckutatás, majd a góctalanítás elengedhetetlenül fontos kóros hajhullás esetén. A pontos felderítő munkát szolgálja a biofizikát a medicinába integráló Voll-módszer, amellyel kimutatható hol, milyen mikroba információját viszi a szervezet.
Mi okozza a gócot, a vizsgált személy számára, mely anyagok, (például samponok, hajápolószerek, lakkok, dezodorok) és ételek „szövetbarátok”. Maga a vizsgálat gyors, kényelmes és fájdalommentes. A hajhullás okának megállapítását az egyénre szóló homeopátiás, kineziológiai, allopátiás vagy éppen lokális kezelés, azaz a terápiás javaslat meghatározása követi, mégpedig a beteg állapotának, betegsége súlyosságának függvényében.
Vegyük komolyan a figyelmeztető jeleket! Ne várjuk meg a hajhullás által jelzett rendellenesség, betegség kialakulását, hiszen kezünkben a megoldás, melynek révén nem csupán szebbé, hanem egészségesebbé is válhatunk, kívül-belül!
Dr. Kecskés Gabriella,
belgyógyász, homeopata