Elképesztő svéd abszurd: a Nutella-perpatvar
2260 üveg Nutella, amit sem eladni, sem kidobni nem lehet.Egyre komolyabb gondot okoz Svédországban 2260 üveg Nutella, amelyek egy malmöi raktárban porosodnak már majdnem egy éve. Senki sem tudja, hogyan lehetne velük bánni: eladni nem lehet, mert ismeretlen a származásuk, kidobni pedig tilos – legalábbis addig, amíg minden üveget kézzel ki nem ürítenek. Ez jól mutatja a svéd környezetvédelem szigorát.

Az élelmiszerbiztonsági hatóság tavaly bukkant rá a mogyorókrémekre, és azonnal kiderült, hogy a raktárban senki sem tudja bizonyítani, honnan kerültek oda. A svéd szabályozás szerint az eredete ismeretlen élelmiszert nem lehet értékesíteni. Ez önmagában még nem jelentene problémát.
A helyzetet azonban bonyolítja egy 2024 elején bevezetett környezetvédelmi rendelkezés, amely megtiltja, hogy a csomagolt élelmiszert a tartalmával együtt dobják ki – írja a Kronen Zeitung. Ez azt jelenti, hogy a több mint két tonna Nutellát előbb ki kellene kanalazni az üvegekből, méghozzá egyenként, manuálisan.
„Sem a feltételeink, sem az infrastruktúránk nem alkalmas erre” – nyilatkozta Arvid Nordland, a malmöi környezetvédelmi hivatal vezetője.
Egyszerűen nincs elég ember, megfelelő eszköz vagy olyan vállalkozás, amely elvállalná a munkát.

A helyzet még abszurdabb, ha a szabály alóli kivétel lehetőségét nézzük. A város technikailag kérhetne engedélyt, de a kérelem elbírálására maga a malmöi hivatal jogosult – így saját maguknak kellene megadniuk az engedélyt, ami jogilag nem lehetséges.
Így a folyamat teljesen megrekedt
Az üvegeket nem lehet eladni a bizonytalan származás miatt, kidobni sem lehet a környezetvédelmi szabályok miatt, és kivételt sem lehet kérni. A hivatal most a kormányhoz fordult, hátha országos szinten sikerül megoldani a problémát. Addig pedig az üvegek továbbra is a polcokon állnak – tökéletes állapotban, de jogilag felhasználhatatlanul.
