Ha havonta nem is, de évente minimum kétszer, tavasszal és ősszel a bőrünk is megérdemel egy alapos nagytakarítást, egy szakszerűen, tehát kozmetikussal elvégeztetett arctisztítást. A kezelés során számos olyan eljárás segíti a bőr megújulását, melyre az otthoni ápolás közben nincs lehetőség. Az iontoforézis például jótékony hatóanyagokat (vitaminokat, kollagént, elasztint) juttat a bőr mélyebb rétegeibe, és fokozza a vérkeringést, ezzel segítve a méregtelenítést. Az ultrahangos kezeléssel zsírban oldódó vitaminokat lehet a bőrbe juttatni. Ugyancsak bőrszépítő kozmetikai eljárás a hámlasztás, amelynek során általában gyümölcssavak és glikolsav segítségével meggyorsítják, elősegítik a bőr természetes hámlását, amely így finomabbá és simábbá válik. Ennek a kezelésnek az egyik hátránya, hogy fényérzékennyé teszi a bőrt, így fontos, hogy a hámlasztást követően magas faktorszámú arcápolóval óvjuk a bőrt a napsugaraktól, és kerüljük a napozást. A test egész bőrfelületére jótékonyan hat, mondhatnánk az első számú méregtelenítő, szépítő kúra a szauna, amely javítja a vérkeringést, segíti a narancsbőr kezelését és rugalmassá, feszessé teszi a bőrt. Ezt a hatást számos masszázstípus és pakolás fokozhatja.

Bőrünk tükre az életmódunknak, vagyis annak, hogyan táplálkozunk, mennyit iszunk és sportolunk. Az egészséges táplálkozás és a napi másfél-két liter víz elfogyasztása, évszaktól függetlenül, nélkülözhetetlen kelléke a szép bőrnek. A tavaszi regenerálás kapcsán elengedhetetlen a magas vitamin- és ásványi anyag-tartalmú élelmiszerek fogyasztása. Maga a hűtőszekrény is számos ehető kozmetikumot rejthet. Az uborka például az a zöldségféle, amelynek kivonata, illetve hatóanyagai megtalálhatóak a legnevesebb gyártók szemkörnyék-ápolóiban. A paradicsom gyulladáscsökkentő, de a fényérzékenyek számára is áldásos hatású, számos napozótermék alapjául szolgál.

A tök hidratál, ha a levágott tökszeleteket a bőrre helyezzük, felfrissül és puhává válik a felülete. Az avokádó tápláló húsa arcpakolásokban használható, a burgonyának pedig a tisztító, bőrkisimító hatása ismert. A B-vitaminban és fehérjében gazdag élesztő mind külsőleg, mind belsőleg alkalmazható. A tej táplálja és tisztítja a bőrt. A tojássárgájának bőrkisimító hatását leginkább az arcpakolásokban lehet kiaknázni. A táplálkozási szokásokkal a bőr fényérzékenysége is fokozható. A réz, a cink és a béta-karotin-tartalmú élelmiszerek fontosak a fényre reagáló melanocita sejtekben termelődő melanin előállásához, rendszeres fogyasztásukkal serkenthető a D-vitamin-termelés. Kitűnő béta-karotin-forrás a sárgarépa, a bab, a paradicsom és a sárgadinnye. Jó rézlelőhely a máj, a saláta, a káposzta és a karfiol, húsok és hüvelyesek fogyasztásával pedig a cinkbevitelről gondoskodhatunk.

Miután a hölgyekről lekerülnek a télikabátok, a nadrágok és a vastag pulóverek, előbb-utóbb a lábak is csupaszon virítanak, előtűnik a téli sápadtság. Nem véletlen, hogy a barnaság a tavaszi-nyári szezon egyik legfelkapottabb témája, amellyel kapcsolatban számtalan nézettel találkozunk. Hallunk arról, hogy mértékkel akár a szolárium, akár a napozás is megengedett, s persze olyat is, hogy sem ez, sem az nem ajánlott. Vannak, akik a természetes fény és a szabad levegő hívei. Mások a barnaság megszerzésének kíméletes és viszonylag újszerű módját, az önbarnítást választják. A különböző állagú önbarnítók működési elve azon alapszik, hogy a készítmény a bőr legfelső hámrétegét színezi be, amely azért nem káros, mert a már elhalt sejtek barnulnak. Ezzel szemben a szolárium, illetve a nap adta barnaság a felső hámréteg mélyebben lévő, élő sejtjeit érinti. Az önbarnító hatása a bőr hámlásával együtt csökken, és egy-két hét alatt teljesen lekopik.

Ezeknek a készítményeknek komoly hátránya, hogy szinte lehetetlen egyenletesen felvinni őket, még akkor is, ha betartjuk a gyártók utasítását, mely a tökéletesen száraz és szőrtelen testre ajánlja a használatot. A leégésre hajlamos, nagyon világos bőrűek számára viszont ez az egyetlen barnulási lehetőség. Számukra az erős napsugárzás ellen védő készítmények rendszeres használata már ilyenkor, a tavaszi napsütésben is javasolt.

Egy a lényeg, akár a szolárium, akár a napozás mellett dönt valaki, tisztában kell lennie a bőrtípusával, és a számára legoptimálisabb fényvédőt kell használnia.

R. Papp Ágnes