Közös érdek
A múlt év végén immáron hetedik alkalommal osztották ki a Legfittebb Munkahely díjakat. A munkavállalók elégedettsége alapján három kategóriában dőlt el, mely cégek valósították meg legsikeresebben a dolgozóik egészségét szolgáló, és ezáltal a munka hatékonyságát is növelő sportprogramokat.A nagyvállalatok közül az IT-szektorban meghatározó DXC Technology Hungary, a középvállalatoknál az egyebek mellett ipari automatizálással és autóipari rendszerek fejlesztésével foglalkozó magyar Evopro Group, a közigazgatási szférából pedig 2018 után ismét a Magyar Követeléskezelő Zrt. (MKK) lettek a Legfittebb Munkahely díj új tulajdonosai. Az elismerést a 2013-ban, civil kezdeményezésre létrejött Legfittebb munkahely program szakemberei osztják ki a jelentkező cégek munkavállalói által kitöltött részletes kérdőív adatai alapján. A szakmai szempontok szerint összeállított felmérés három fő paramétert vizsgál: milyen lehetőségeket nyújt a munkaadó arra, hogy a dolgozó mozogjon, egészséges maradjon és fitt legyen; a kollégák mindezzel mennyire elégedettek; illetve mennyire elérhetőek ezek a programok.
Czakó Márton alapító-projektvezető szerint a munkavállalók egészségébe több szempontból is megéri befektetni, a dolgozó emberek testi-lelki jólléte ugyanis nem „egyéni szociális probléma”, hanem közös érdek.
– A mozgás alapvető emberi jog, nem kiváltság. Mozgás nélkül nincs megfelelő gondolkodás, figyelem, sem egészséges lélek.
A betegszabadság ráadásul szintén drága dolog: a munkavállaló egészségével fizet, a munkaadónak pedig csökken a haszna. Az Európai Munka- és Egészségbiztonsági Hivatal szerint évente 146 millió munkanap vész el a betegségek, munkabalesetek okozta hiányzás miatt, ami közel 15 ezer egészséges ember pályakezdéstől nyugállományig terjedő teljes munkaideje. Sajnálatos, hogy a KSH 2018-as adatai szerint hazánkban is egyre kedvezőtlenebb trendek kezdenek kibontakozni: nőtt a betegség miatti távollét és a betegszabadságok átlagos napszáma is. Utóbbi Magyarországon évente átlagosan nyolc nap alkalmazottanként, de ahol a cégvezetők hajlandók a táppénzköltségnek a töredékét munkahelyi sportprogramokra áldozni, ott ez háromra csökkent.
A munkaadói szektor e területen való nagyobb szerepvállalása azért is elengedhetetlen, mert úgy tűnik, az emberek külső ösztönzők nélkül egyre kevésbé vehetők rá a rendszeres mozgásra. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése alapján az európai polgárok napi átlag 7,7 órát töltenek ülve, ezt 94 százalékuk gyakorlatilag rendszeres mozgás nélkül teszi. A magyaroknak mindösszesen csak 33 százaléka mozog legalább heti egy alkalommal, 53 százaléka egyáltalán nem. Nem szolgál pozitív adatokkal az Eurobarometer 2018-as közvélemény-kutatása sem, amelyet az EU 28 tagállamában folytattak le a sport- és fizikai aktivitásról; a rangsorban Magyarország a 18. helyet foglalja el. Eszerint az uniós állampolgárok 46 százaléka egyáltalán nem sportol, és mindössze hét százaléka mozog rendszeresen, azaz heti öt alkalommal. Hasonlóan szomorú adat, hogy az uniós állampolgárok 15 százaléka összesen tíz percet sem sétál egy hét alatt, 12 százalékuk pedig napi nyolc és fél óránál is többet ül. Mindez komoly egészségi kockázatokkal (trombózis, elhízás, cukorbetegség) jár.
E számok teljesen másképp mutatnak a Legfittebb Munkahely díjat elnyerő cégeknél: itt a dolgozók 51 százaléka végez rendszeres sportaktivitást (ez minimum heti 150 perc mérsékelt vagy 75 perc intenzív testmozgás), és a munkavállalók több mint 84 százaléka gondolja úgy, hogy a munkáltatója megfelelően támogatja e tevékenységben.