Ingyenesen letölthető tünetellenőrző applikáció
Segítség a bajban: Semmelweis Help
Gyermekeket érintő forrázás, rovarcsípés vagy állati harapás esetén mikor kell hívni az ügyeletet? Mikor induljunk el a kórházba? Hogyan enyhíthetők otthoni körülmények között a tünetek? Ezekre a kérdésekre is igyekszik választ adni a Semmelweis Egyetem szakemberei által létrehozott országosan is egyedülálló online tudásbázis, amely jelenleg több mint 220 kór szimptómáit tartalmazza, ám a betegségek körét folyamatosan bővítik.A legtöbb szülő megtapasztalta már azt az idegőrlő szorongást, amit gyermeke lázas betegsége, hirtelen előtörő szűnni nem akaró fájdalma vagy éppen játszótéren szerzett „harci sebesülése” okán érez. Előbb-utóbb kétségkívül felteszi magának a kérdést: elinduljon-e akár hétvégén éjszaka is az ügyeletre? Képes lesz-e csillapítani a lehető leghamarabb a hőemelkedést? Be tudja-e szakszerűen kötözni a vérző sebet, vagy bízza inkább szakemberre az ellátást? A kérdések magabiztos megválaszolásához alapvető egészségügyi ismeretekre van szükség…
Fő tevékenységei mellett ezért is tartja fontos feladatának a lakosság felvilágosítását a Semmelweis Egyetem (SE) mint Magyarország és a közép-európai régió vezető orvos-egészségügyi felsőoktatási intézménye. Az egyetem gyermekorvosai és kommunikációs szakemberei a közelmúltban digitális lakossági felületet fejlesztettek ki, amely ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból, de a http://help.semmelweis.hu címen is megtalálható.
– Az egészségünkkel kapcsolatos megfelelő információ életet menthet – nyilatkozta korábban Kovács Eszter, a Help program ötletgazdája, az egyetem kommunikációs igazgatóhelyettese. Mint mondta, az applikáció az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által érvényesített megbízható rendszer, amelyet másfél év tervezés és fejlesztés után hat hónapon keresztül teszteltek az intézmény orvosai, jogászai és kisgyermekes kollégái. Kovács Eszter arra is felhívta a figyelmet, hogy az eszköz nem helyettesíti az orvos-beteg találkozást, nem ad diagnózist sem, de megmutatja az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét, és segít a szülőknek eldönteni, mikor induljanak el az ügyeletre, kórházba.
Dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis Help orvosszakmai vezetője, a Gyermekgyógyászati Klinika sürgősségi osztályának vezetője kiemelte, hogy a fejlesztés a 18 év alattiak főként heveny tüneteinek ellenőrzésére használható. A weboldalon található tudástár ábécérendben sorolja fel a gyermekekre jellemző betegségeket, leírásukkal, kezelésükkel és a tünetenyhítési tanácsokkal kiegészítve. A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavartól (ADHD) az enyhe áramütésen át a vérszegénységig 220 betegség lajstromát olvashatjuk a Tudástárban.
Az applikáció kezelése nagyon egyszerű. A beteg életkorának és nemének megadása után a rendszer úgynevezett tünetellenőrzést végez, vagyis a különböző szimptómákra kérdez rá. Hasfájás esetén például tízes skálán kell meghatározni az észlelt fájdalom erősségét, majd az aktuális állapotra vonatkozó további konkrét kérdések megválaszolása után az applikáció – a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával – értékelést végez, és azonnali tanácsot nyújt. Javaslatot tesz a fájdalom csillapításának módjára, a szóba jöhető gyógyszerek adagolásának rendjére, meghatározza a vény nélkül használható készítmények körét, de szükség esetén abban is segít, mely tünetek együttes jelentkezésekor ajánlott orvossal konzultálni, illetve felkeresni a sürgősségi ügyeletet.
A szakemberek a szoftver higgadt és körültekintő alkalmazását javasolják mindenkinek! A tervek szerint a jövőben a felnőtt korosztálynak szóló további fejlesztésekkel bővül majd az elektronikus felület.