Az allergia legterjedelmesebb, régóta ismert formája a szénanátha, azaz az allergiás nátha, mely az orr és a szem nyálkahártyájának gyulladásával jár. Ennek végső kiváltó oka a tavaszi, nyári hónapokban a fák, füvek, cserjék, gyomok pollenjei.

Veszélyt a szélporozta növények jelentenek, melyek virágzásuk idején nagy tömegben juttatják pollenjeiket a levegőbe. A meleg, száraz idő kedvez a virágporok terjedésének, s a szél segítségével akár több száz kilométerre is eljuthatnak a pollenszemek. Az anticiklonok idején is magasabb pollenkoncentrációval kell számolni.

Az első agresszív polleneket tavasszal a mogyoró, az éger, a szilfélék, majd később a nyár, nyír, a bükk, a fűz és a tölgy bocsátja ki. A kora nyári tüneteket leginkább a fűfélék (perje, pázsit), és a különféle gabonák okozzák. A közhiedelemmel ellentétben a nyárfa májusban szállongó fehér termése ugyanakkor ritkán allergizál. A késő nyári allergiát (július, augusztus, szeptember) a gyomnövények okozzák. Először a lándzsás útifű, a fekete üröm, majd hazánkban, mint tudjuk, legelterjedtebb parlagfű virágzik. Ez utóbbi számít a legagresszívabbnak. Július végén, augusztus elején kezd virágozni és csúcsideje augusztus végén, szeptember elején van, hatásával a kezdeti fagyokig kell számolni. A legagresszívabb allergénnek tartjuk, mert a legsúlyosabb tüneteket okozza. A szénanátha enyhébb tüneteivel (gyakori tüsszögés, orrfolyás, váladékcsorgás a garatban) még nem fordulunk orvoshoz, pedig érdemes.

Az állandó bőséges vizes orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, orr-, garat-, szemviszketés, könnyezés egyértelműen a szénanátha jelei. Feltétlenül tanácsos szakemberhez fordulni, annál is inkább, mert a szénanátha általában súlyosbodhat, a szezonális tünetek állandósulhatnak, s később tüdőasztmához vezethetnek.

Ennek egyértelmű tünetei a torokkaparás, köhögés, sípoló légzés, fulladás. Az asztmás roham pedig életveszélyes állapot!

Az allergén kimutatása történhet bőrpróbával, történhet vérből, de történhet biofizikai elven működő módszerrel is, a Voll-módszerrel.

Nem árt tisztázni, hogy mi váltja ki a tüneteket, azonban, még ha eretnekségnek hangzik is, de nem ez e lényeg! Tudnunk kell, hogy az igazi ok a szervezetünkben keresendő! Hiszen a pollenek akkor is a levegőben keringtek, amikor még rá sem hederített a szervezetünk! Ki kell deríteni, mi van a szénanáthás beteg szervezetében. Mik azok a lelki, kémiai, fizikai, mikrobeális ágensek, melyek a pollenallergiások immunrendszerét terhelik, s melyeknek a következtében az a természetes környezetére túlérzékenységi reakcióval válaszol! Milyen lelki, szellemi túlterhelés érte az allergia indulása előtt, van-e krónikus gyulladás a szervezetében, van-e, volt-e pl. candida-fertőzése, emésztési panaszai, gyomorégése, puffadása, krónikus orrgarat-, orrmelléküreg-, arcüreggyulladása, epehólyag-gyulladása stb.

Erre kiváló eljárás a Voll-módszer, mely nálunk is már kb. 20 éves múlttal és eredményekkel dicsekedhet, s mely összekapcsolja a keleti és nyugati medicinát, az embert egészében, holisztikus szemlélettel vizsgálja, lehetővé teszi a szervezet energetikai vizsgálatát. Nemcsak a betegség okai deríthetőek ki alkalmazásával, de kitesztelhetők a gyógyulást eredményező homeopátiás, izopátiás szerek is, tehát a terápia individuálisan. Egyúttal a módszer kényelmes, gyors, fájdalommentes.

A most ismét támadott homeopátiás szerek lényege nemcsak az, hogy természetes anyagból készülnek, hanem az, hogy nem kémiailag, hanem biofizikailag, informatikailag, rezgéseik révén fejtik ki hatásukat.

Természetesen egyéb szakorvosi vizsgálatra, beavatkozásra (gégészeti, allergológiai, fogászati, belgyógyászati, tüdőgyógyászati stb.) szükség lehet, mert a szervezetünkben is, mint a világunkban is minden összefügg, s mert az allergia és a szénanátha is az egész szervezetünk betegsége! A tüneti kezelésre szükség lehet, de nem elegendő, nemcsak azért, mert a lényeget csak elfedik, hanem azért, mert a szénanátha gyakran asztmává súlyosbodhat, ill. az allergiát eredményező elváltozások (pl. krónikus orrgarat-, orrmelléküreg-gyulladás stb.) más, egyéb betegségek kiváltó okai is lehetnek.

Mielőbbi gyógyulást kívánok, s a hosszú tél után a természet önfeledt élvezetét!

Dr. Kecskés Gabriella