Zöldorvoslás
Szemben az általában egyetlen hatóanyagot tartalmazó szintetikus gyógyszerekkel, a gyógyfüveknek úgynevezett szinergikus hatásuk van: nemcsak egy hatóanyagot tartalmaznak, hanem több kiegészítő, hasznos vegyületet is. Például a gyulladáscsökkentés mellett fájdalomcsillapítót, mellékhatás gátlót, szállító molekulákat és sok egyebet.
A gyógyszerek többsége, mint a híres aszpirin is, csak acetilsav-molekulákat tartalmaz a hordozóanyag mellett. A gyógynövények hatása kiterjedtebb, és lassabban ugyan, de megállíthatják a baj súlyosbodását, amellett hosszabb ideig is alkalmazhatók a gyógyszeres kezelés mellett kiegészítő terápiaként. Ma már sok orvos is ajánl gyógyteának, tablettának, cseppeknek, illóolajoknak bedörzsölőknek alkalmas gyógyfüveket, úgynevezett drogokat.
Hazánkban különösen érdemes gyógynövények gyűjtésével és termesztésével foglalkozni, mert a mi drogjainknak a beltartalmi értéke a legjobb Európában. A Kárpát-medencében olyanok az ökológiai adottságok, hogy a 600 európai gyógy- és fűszernövény közül 330 nálunk is megtalálható.
Napjainkban reneszánszát éli a fitoterápia. Már csak azért is, mert a gyógyszerárak az egekbe szöktek, másrészt a káros mellékhatásokkal is számolni kell. Gyógynövénnyel kiválthatjuk a gyógyszerek egy részét, így olcsóbban és kevésbé veszélyeztetve oldhatunk meg főleg krónikus egészségügyi problémákat.
Különösen értékes az a gyógyfű, amelyet magunk gyűjtünk vagy termesztünk. A gyűjtés jó szórakozás is egy-egy természetjáráskor, ezért érdemes az évszaknak megfelelő növényeket, növényi részeket begyűjteni, megszárítani és helyesen tárolni. Növénye válogatja, melyiknek a virága, levele, hajtása, gyökere vagy a termése használható. A virágokat mindig kinyílottan, a leveleket kifejletten, a gyökereket ősztől tavaszig szedjük. Lehetőleg ne sértsük meg az egész növényt, és a szemre egészséges példányokat részesítsük előnyben.
A begyűjtött növényi részt szárítással tartósíthatjuk: szedés után azonnal vékony rétegben ki kell teríteni, de ne a tűző napra. A lakások és nagyobb házak padlása alkalmas erre a műveletre. A szárítást „bors szárazig” végezzük, termések esetében is. Tárolásuk szövött zsákban, esetleg papírzacskókban vagy jól záró üvegben történjen – ha viszonylag gyorsan felhasználjuk.
Az ősz a bogyós növények szezonja. A csipkebogyó, a bodza, a kökény, a galagonya és a som a leggyakoribb, de a szeder, az áfonya és a szőlő is gyógyhatású. A csipkerózsa bogyója erdő szélen, árok mentén gyakori. Szedése elég nehéz, mert szúr. A népiesen hecsedlinek, bicskének nevezett álbogyó C-vitamin-tartalma nagyobb, mint a citromé. Szárítva egész télre jó C-vitamin-forráshoz jutunk. A szárított bogyót felhasználás előtt 6-8 órán át áztassuk langyos vízben (a bogyót érdemes összetörni), majd csak melegítsük föl, mert a C-vitamin hőérzékeny (2 dl vízhez fél-egy teáskanál bogyó elegendő). Készíthető belőle lekvár, bor, pálinka, szörp, mártás és egyebek. Teája hatásos vese- és hólyaghurutra, magas vérnyomásra, bélhurutra, hörghurutra, epe- és májbajokra. A csipkeszörpből könnyen készíthető tea is, mert csak föl kell hígítani vízzel.
A fekete bodza tápanyagban gazdag földben nő, ősszel a bogyóit szedjük. A termését soha ne együk nyersen, mert mérgező anyagot tartalmaz, ami hő hatására lebomlik. Éretten szedjük fürtösen, felakasztva szárítsuk, akkor rázzuk le a bogyókat, ha bors szárazak. Teája hatásos reumára, köhögéscsillapításra, vértisztítóként, izzasztóként.
A som erdőben, meszes talajon tenyésző bokor. Szörpöt, likőrt, zselét készítenek belőle. Teát szárított hajtásából készítenek, gyomor, bél és légzőszervi megbetegedések ellen ajánlott.
A kökény erdők szélén gyakori ágtövises bokor. A termést kocsány nélkül kell gyűjteni, főzetét bélhurut ellen fogyasztják. Emellett erősítő, immunjavító, étvágyserkentő. Mélyhűtőben is tárolható termés.
A galagonya régóta ismert, vörös színű, vékony húsú bogyó. Lassítja a szorongás okozta szívverést, tágítja a koszorúereket, segít megelőzni az anginás rohamokat, javítja a végtagok keringését.
Minden gyógynövényből készült gyógyhatású szert csak orvos vagy gyógyszerész tanácsára és utasításai szerint használjunk.
Hankó Ildikó