A magyar mezőgazdaság felkészült a jövő kihívásaira
Az elmúlt évek fejlesztései felkészítették a magyar mezőgazdaságot a következő évek kihívásaira – mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára pénteken Budapesten, a Baromfi Termék Tanács konferenciáján.Feldman Zsolt elsősorban nem a jövedelempótló támogatásokban, hanem a korszerűsítésben és a beruházásban látja a mezőgazdaság jövőjét, a vidékfejlesztési támogatások többsége ezért fejlesztési forrás lesz a következő években.
A baromfiágazat ezen felül az uniós válságcsomag Magyarországra jutó részéből is jelentős részt kaphat, és még az idén, várhatóan októbertől számíthat új állatjóléti támogatás bevezetésére, évente akár 13 milliárd forintos kerettel.
Feldman Zsolt szerint Magyarország a válságos időszakban sokat tanult, és sokat is tett a túlélésért. A gazdasági helyzetet előbb a koronavírus, most pedig a háború tette kiszámíthatatlanná, így ma már a biztonságos élelmiszerellátás sem számít olyan természetesnek, mint akár csak pár éve. A mezőgazdasági termelés világszerte felértékelődik, mivel az energia, a takarmány és más alapanyagok drágulása világszerte egyre nagyobb kihívás – tette hozzá.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország időben reagált, mezőgazdaságát sok évtizede nem látott fejlesztéssorozattal teszi versenyképessé. A Megújuló vidék, megújuló agrárium programban 1 év alatt 27 pályázat jelent meg, több mint kétharmaduk beruházásokat, korszerűsítést, technológiaváltást támogat. A mostanáig kihelyezett források összege csaknem 1600 milliárd forint.
A baromfiágazat ezen felül további támogatásokra is jogosult lehet. Az uniós válságcsomag Magyarországra jutó részéből jelentős részt kaphatnak, és új állatjóléti támogatás bevezetésére is számíthatnak még az idén, várhatóan októbertől, évente akár 13 milliárd forintos kerettel – közölte.
Feldman Zsolt elsősorban nem a jövedelempótló támogatásokban, hanem a korszerűsítésben és a beruházásban látja a mezőgazdaság jövőjét, a vidékfejlesztési támogatások többsége ezért a következő években is a fejlesztési forrás lesz. Az a termelő lesz hosszú távon sikeres, aki nyitott az újításokra, versenyképes és piacképes együttműködéseket alakít ki más agrár- és élelmiszeripari vállalkozókkal – fogalmazott az államtitkár.